Kino Lumiére predstaví v biografickom dokumente Boba Marleyho

V roku 1945 sa narodil významný jamajský hudobník štýlu reggee BOB MARLEY. Zomrel 11.5.1981. Foto: TASR/AP

Bratislava 18. augusta (TASR) - Dokument o ďalšej z významných hudobných osobností uvedie tento mesiac pravidelný cyklus Music & Film v bratislavskom Kine Lumiére. V stredu 20. augusta o 20.30 premietne film o legendárnom hudobníkovi a spevákovi Bobovi Marleym. Obsahuje nikdy nepočuté nahrávky a nikdy nezverejnené zábery a približuje takého Boba Marleyho, akým naozaj bol.

"Aj tí naozaj veľkí fanúšikovia Marleyho sa z filmu dozvedia veci, ktoré doteraz nevedeli. Ale nie je to len film pre jeho priaznivcov. Je pre všetkých, ktorí o ňom veľa nevedia," uviedol k augustovej projekcii Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film.

Dokument Marley nakrútil v roku 2012 kanadský režisér Kevin Macdonald, držiteľ Oscara za film Jeden deň v septembri a režisér snímok Pád do ticha a Posledný škótsky kráľ. Vďaka získaným právam k všetkým piesňam a súhlasu celej rodiny s použitím nezverejnených archívnych materiálov je jeho film komplexným dokumentom o jednej z najväčších hudobných legiend. Diváci v ňom môžu sledovať Boba Marleyho od jeho detstva v špinavých uličkách Kingstonu, cez celosvetový úspech až po nečakanú smrť v roku 1981 vo veku 36 rokov. Jeho súčasťou je aj množstvo rozhovorov. Vo filme na Marleyho spomína manželka Rita, Bunny Livingstone - pôvodný člen kapely The Wailers, Marleyho priatelia, bratranci aj niektoré z jeho 12 nemanželských detí. Do filmu sú zaradené aj zvukovo i obrazovo reštaurované staré rozhovory a zábery z koncertov. Diváci si zaspomínajú na známe hity ako Get Up Stand Up, Exodus, Kaya, One Love, No Woman, No Cry, I Shot The Sheriff, Three Little Birds, Is This Love, ale odznejú v ňom aj málo známe piesne.

Soundtrack k filmu bol nominovaný na cenu Grammy. Nejde však len o hudobný dokument. Podľa Mira Ulmana "film ukazuje aj situáciu v postkoloniálnej Jamajke a politickú situáciu, ktorá ovplyvnila túto veľkú ikonu". Režisér Kevin Macdonald filmom prináša odkaz Boba Marleyho novej generácii. "Keď som nakrúcal film," vysvetľuje Macdonald, "hľadal som odpovede na otázky: Prečo stále oslovuje ľudí po celom svete a prečo k nim hovorí oveľa hlbšie ako ktorýkoľvek iný rockový či popový umelec? Kto bol tento muž? Prečo sa stal taký úspešný? Čo bolo posolstvo, ktoré dal ľuďom? Fascinovalo ma, že sa môžem pokúsiť urobiť niečo osobné".

Dokument Marley mal svetovú premiéru na 62. MFF Berlín v roku 2012 a bol nominovaný v kategórii Najlepší dokumentárny film na Cenu BAFTA a na Britskú nezávislú filmovú cenu. Vstupenky naň za zvýhodnenú cenu 5 eur sú v predaji v Kine Lumiére (denne medzi 17.30 a 20.30 h) a v sieti Ticketportal, ktorý ukončí predpredaj 20. augusta o 15.00. V deň predstavenia sa budú dať zakúpiť vstupenky v Kine Lumiére za 6 eur.

TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.