Sme: Ukrajincov láka štatút Slováka

Foto:

Bratislava 19. augusta (TASR) - Z hárkov zo sčítaní obyvateľstva z roku 1930 hľadajú podľa denníka SME ľudia z dnešnej Ukrajiny svojich slovenských predkov, ktorí žili na našom území v medzivojnovom období. Vtedy dnešná Zakarpatská Ukrajina patrila do Československa.

Ako dôkaz môžu slúžiť aj popisné hárky zo sčítania v roku 1940. Potvrdenie archívu, že žiadateľ z Ukrajiny mal na Slovensku predkov, je jednou z podmienok, aby mohol získať osvedčenie zahraničného Slováka. Ak ho dostane, môže sa ľahšie presťahovať na Slovensko. V dôsledku nepokojov na Ukrajine narastá počet žiadostí o osvedčenie. Narastá však podľa denníka aj počet podvodov. Za prvých sedem mesiacov minulého roku prijal Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí od občanov Ukrajiny 90 žiadostí o vydanie osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí. Za rovnaké obdobie tohto roku to bolo 147 žiadostí, čo 63-percentný nárast. Téme sa denník venuje na tretej strane v príspevku s názvom "Ukrajincov láka štatút Slováka".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.