Pápež chce dialóg s Čínou a slobodu pre katolícku cirkev

Hlava rímskokatolíckej cirkvi pápež František vystupuje z lietadla počas návštevy Soulu, hlavného mesta Južnej Kórey. Foto: TASR/AP Photo

Soul/Rím 19. augusta (TASR) - Pápež František chce dialóg s Čínou a výmenou za to žiada iba jedno - slobodné fungovanie rímskokatolíckej cirkvi. Pápež to povedal v pondelok novinárom počas letu z Južnej Kórey do Ríma, informovala agentúra AP.

František uviedol, že cirkev "žiada iba to, aby mohla slobodne vykonávať svoju prácu. Iné podmienky nemáme".

"Svätá stolica je otvorená všetkým kontaktom," vysvetľoval pápež. "Pretože prechováva skutočnú úctu voči čínskemu ľudu," dodal.

Pápež počas návratu do Vatikánu spomenul, že keď cestoval charterovým letom so spoločnosťou Alitalia čínskym vzdušným priestorom na návštevu Južnej Kórey, bol s pilotmi v kokpite a tam prežíval historickú chvíľu.

Podľa tradície pápeži posielajú pozdravné telegramy hlavám štátov, keď letia cez ich vzdušný priestor.

Tento let bol výnimočný - pápež letel prvýkrát nad Čínou, ktorá v roku 1951, keď sa k moci dostali komunisti, prerušila vo Svätou stolicou vzťahy. Peking odmietol povoliť lietadlu s pápežom Jánom Pavlom II. letieť cez čínsky vzdušný priestor, keď naposledy, v roku 1989, navštívil Ďaleký východ a Južnú Kóreu.

František mal teda počas letu 14. augusta vzácnu príležitosť dostať sa do kontaktu s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, hoci z výšky 10,5 kilometra.

Po tomto historickom prelete ponad Čínu sa pápež vrátil na svoje sedadlo a modlil sa. "Veľa som sa modlil za obdivuhodný a šľachetný čínsky ľud," povedal.

Dodal, že by rád Čínu navštívil: "Rozhodne. Hneď zajtra!"

Líder katolíckej cirkvi poslal prezidentovi Si Ťin-pchingovi podobný telegram aj v pondelok pri návrate domov do Ríma: "Rád by som znova zaželal všetko najlepšie Vašej excelencii a vašim spoluobčanom, prosím o božie požehnanie pre vašu krajinu."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.