Letné MS v Biatlone s účasťou A. Kuzminovej a medailovou ambíciou

Na snímke slovenská biatlonistka a zlatá olympijská medailistka Anastasia Kuzminová Foto: TASR/Oliver Ondráš

Banská Bystrica 20. augusta (TASR) - Biatlonisti sa pripomenú v mimosezónnom mesiaci tým najlepším spôsobom, letnými majstrovstvami sveta a že toto vrcholné podujatie v ruskom Ťumeni na Sibíri nezľahčujú, svedčí aj účasť dvojnásobnej olympijskej víťazky Anastasie Kuzminovej spolu s Tomášom Hasillom, Martinom Otčenášom a Paulínou Fialkovou.

Do batožiny si pribalili okrem malokalibroviek aj kolieskové lyže, na ktorých sa budú od štvrtka do nedele usilovať o medaily v troch disicplínach, šprinte, stíhacích pretekoch a v štafetovom mixe.

Účasť Kuzminovej nepochybne ovplyvnil aj fakt, že sa v Ťumeni narodila a aj u ďalších prevážila šanca na dobré umiestenie. Slovenská výprava sa sústredí na seniorov a juniorskú kategóriu neobsadí. Aj keď v niektorých krajinách vyrástli špecialisti na leto a na predchádzajúcich šampionátoch bolo tento trend aj cítiť, na Slovensku sa takýto prepych úplne vytratil a v Ťumeni budú reprezentanti so špecializáciou na hlavnú zimnú sezónu jednými z mála, čo si zachovali obojživelnosť.

Vlani na MS v talianskom Forni Avoltri vynikli juniori, keď sestry Paulína a Ivona Fialkové si v stíhacích pretekoch zopakovali zlato a striebro zo šprintu. V celkovej medailovej bilancii nazbierala 12-členná slovenská výprava 2-3-1 vzácnych kovov. Okrem nich sa presadil aj Hasilla striebrom v šprinte a miešaná štafeta bronzom. V histórii MS vlastní slovenský biatlon 34 vzácnych kovov (7-10-17), seniorská kategória 5-6-13, juniorská 2-4-4.

Letný biatlon inšpiroval v histórii hlavne východné krajiny, popri nich sa len zvýraznil nezáujem ďalších. Značné úsilie zvýšiť na letných MS účasť vychádzalo zväčša nazmar, letný biatlon sa stal nezaujímavým pre marketingových partnerov a aj v súčasnosti je otázne, či sa v spektre podujatí IBU udrží. Jeho odnož bežecký kros spojený so streľbou už IBU na základe absolústneho nezáujmu pred dvoma rokmi na kongrese v Minsku zrušila.

Program MS

štvrtok:: miešané štafety juniorov a junioriek (11.30 SELČ), miešané štafety mužov a žien (14.00)
piatok: šprint junioriek (11.30), šprint juniorov (14.00)
sobota: šprint žien (11.30) a mužov (14.00)
nedeľa: stíhacie preteky junioriek (9.30), juniorov (10.30), žien (13.00), (14.00)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.