Na modernizačné projekty môže rezort obrany dostať peniaze navyše

Na snímke minister obrany SR Martin Glváč Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 21. augusta (TASR) – Na modernizačné projekty môže ministerstvo obrany dostať peniaze nad rámec svojho rozpočtu. Podľa ministra obrany Martina Glváča je vláda ochotná vyčleniť finančné prostriedky navyše. Treba si však počkať na konkrétne súťaže a zmluvy. "Tie peniaze, ktoré by sme mohli niekedy dostať navyše, tak budú práve na modernizačné projekty, nie na bežnú réžiu," uviedol v stredu (20. 8.) po rokovaní vlády minister Glváč.

Rezort obrany má dostať viac peňazí aj podľa prvého návrhu štátneho rozpočtu na rok 2015, ktorý v piatok (15. 8.) zverejnilo Ministerstvo financií SR. Pre ministerstvo je v návrhu vyčlenená suma takmer 797 miliónov eur. V porovnaní s minulým rokom je to nárast o 52 miliónov eur. Celkové obranné výdavky sú na úrovni 1,04 percenta HDP. Politická dohoda s NATO predpokladá, že členské krajiny Severoatlantickej aliancie majú investovať do obrany dve percentá HDP.

Z rozpočtu ministerstva by malo ísť viac peňazí aj do rozvoja obrany. Do tejto kapitoly má ísť vyše 150 miliónov eur, čo predstavuje oproti vlaňajšku nárast o 31,7 milióna eur. Peniaze pôjdu do rozvoja výzbroje, techniky a špeciálneho materiálu, na rozvoj centrálnej logistiky, na realizáciu budovania komunikačných a informačných systémov, nákup dopravných prostriedkov a modernizáciu leteckej techniky.

Ministerstvo už tento rok ohlásilo viacero modernizačných projektov. Ako uviedol po rokovaní vlády minister Glváč, niektoré výberové konania by sa mohli vypísať už na jeseň. Týka sa to najmä nákupu vrtuľníkov, či letových hodín na stíhačky. Dopravné lietadlo Spartan by mohli obstarať už v septembri.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.