Barel americkej ropnej zmesi WTI zdražel

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 23. augusta (TASR) - Barel (159 litrov) americkej ropnej zmesi West Texas Intermediate (WTI) s termínom dodávky v októbri sa v piatok (22. 8.) na záver obchodovania na newyorskej komoditnej burze predával po 93,96 USD (70,82 eura) a počas dňa zdražel o 51 centov. Cena barelu severomorskej ropnej zmesi Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne, sa zvýšila o 35 centov na 102,63 USD. Informuje o tom Reuters.

Agentúra pripomína, že oba hlavné druhy komodity na svetovom trhu svorne zlacneli od júna o viac ako 10 USD. Barel WTI bol v piatok s cenou 92,50 USD krátky čas najlacnejší od 15. januára tohto roku.

Cenu ropy koncom týždňa smerom hore ovplyvnil silný pokles jej zásob v amerických rafinériách a využitie ich kapacít na 93,4 %. Opačným smerom ju tlačili slabšie výsledky čínskeho priemyslu v auguste. Boli najhoršie za posledné tri mesiace.

Situácia na globálnom trhu s ropou je však veľmi dobrá aj preto, že Saudská Arábia v júli zvýšila jej denné dodávky na takmer 10 miliónov barelov. Jej export obnovila aj Líbya vďaka obnoveniu činnosti svojho najväčšieho prístavu. Líbyjský vývoz komodity je teraz najvyšší za posledné mesiace.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.