A. Kiska vymenoval sedem sudcov, jedno konanie pozastavil

Prezident SR Andrej Kiska (na snímke vpravo) vymenoval sudcov bez časového obmedzenia vo Veľkej sále Prezidentského paláca v Bratislave v utorok 26. augusta 2014. Na snímke zľava novovymenovaní sudcovia Matúš Tarcala, Radoslav Smatana, Zuzana Gašparíková, Zuzana Dojčánová a Michal Novotný. FOTO TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 26. augusta (TASR) – Prezident Andrej Kiska dnes vymenoval sedem kandidátov za sudcov bez časového obmedzenia. Ešte predtým oznámil, že kandidátku Juditu Gabonaiovú Hrenčukovú za sudkyňu zatiaľ nevymenuje pre vážne pochybnosti o objektívnom prístupe výberovej komisie vo výberovom konaní, v ktorom uspela.

"S pánom prezidentom sme sa o tom rozprávali, vráti nám to a budeme o tom znovu rokovať. Neviem povedať, čo bude, je to po prvý raz, čo takýto prípad máme," reagoval podpredseda Súdnej rady SR Ján Vanko. Práve Súdna rada na základe výsledkov výberového konania zasiela prezidentovi návrh na vymenovanie kandidáta na sudcu do funkcie. Podľa Vanka boli podklady na vymenovanie kandidátky na sudkyňu v poriadku. "Tu je problém v tom, možno pre vás, pre mňa to nebol problém, že to je dcéra sudkyne, to je všetko," povedal novinárom Vanko. Na otázku, či bude iniciovať nejaký postup, aby boli pochybnosti prezidenta odstránené, uviedol, že na to nevie odpovedať.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) tvrdí, že nemá žiadne výsledky vyšetrovania, ktoré by spochybňovali výberový proces kandidátky na sudkyňu. "Pokiaľ by sa podozrenia, ktoré boli verejne vyslovené, potvrdili, tak by to bolo potrebné riešiť v zmysle zákona," dodal s tým, že nemá právomoci, ktoré by ho oprávňovali tieto podozrenia prešetriť. Vyšetrovacie právomoci podľa neho nemá ani Súdna rada, ak by bol spáchaný trestný čin, vyšetrovať by to podľa neho mali orgány činné v trestnom konaní.

Prezidentská kancelária dnes informovala, že Andrej Kiska zaslal v pondelok list podpredsedovi Súdnej rady Vankovi, v ktorom mu oznámil, že prerušil konanie o vymenovaní Gabonaiovej Hrenčukovej za sudkyňu. Zároveň vo svojom liste uviedol viaceré fakty, ktoré ho k tomu viedli. Prezidentská kancelária pripomenula, že kandidátka neuspela v inom výberovom konaní, pracuje na okresnom súde v Rožňave, kde sa uchádzala o miesto sudkyne, jej matka tam pôsobí dlhé roky ako sudkyňa a výberovú komisiu vymenoval predseda tohto súdu. "Pochybnosti vzbudzuje aj fakt, že kandidátka uspela až po ústnej časti výberového konania, v ktorom výrazne, ale bez možností akejkoľvek kontroly uspela nad ostatnými uchádzačmi," uviedla Kancelária prezidenta SR vo svojom stanovisku s tým, že Súdna rada týmto pochybnostiam nevenovala svojom zasadnutí žiadnu pozornosť. Podľa stanoviska sa prezident domnieva, že by Súdna rada mala tieto pochybnosti potvrdiť alebo vyvrátiť.

Prezident Kiska dnes vymenoval za sudkyňu Zuzanu Slušnú na Okresný súd v Trenčíne, Moniku Kráľovú na Okresný súd Spišská Nová Ves, Matúša Tarcalu na Okresný súd Svidník, Radoslava Smatanu na Okresný súd Partizánske, Zuzanu Gašpírovú na Okresný súd Bratislava III, Zuzanu Dojčánovú na Okresný súd Galanta a Michala Novotného na Okresný súd Dunajská Streda.

Fotogaléria:

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.