Aliancia za rodinu vyzbierala dostatok podpisov pre svoje referendum

Ilustračné foto FOTO TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 26. augusta (TASR) - Aliancia za rodinu (AZR) už má dostatok podpisov potrebných na vypísanie referenda o ochrane rodiny. Podarilo sa jej ich vyzbierať vyše 400.000. Informoval o tom hovorca aliancie Anton Chromík.

Ústava SR stanovuje pre vypísanie celonárodného hlasovania podmienku 350.000 zozbieraných podpisov. „Splnili sme svoj cieľ a som poctený tým, že aliancii sa podarilo ako prvej občianskej iniciatíve v histórii Slovenska zozbierať potrebný počet podpisov za vyhlásenie referenda," uviedol Chromík. Zdôraznil, že tak pôjde o prvé občianske referendum v histórii Slovenska.

Občianska iniciatíva momentálne finalizuje kontrolu podpisových hárkov. Prezidentovi SR by ich mali byť schopní odovzdať v najbližších dňoch. Podpisy zbierali rôznymi kanálmi - na letných festivaloch, prostredníctvom dobrovoľníkov na uliciach miest a obcí a podpisové hárky posielali ľudia poštou aj sami.

„Vďaka tomu vieme, že ľudí zaujímajú témy spojené s ochranou rodiny a veríme, že aj referendum bude úspešné,“ povedal Chromík. Ľudia podľa jeho slov posielali aj finančné dary na účet aliancie, čo umožnilo financovať organizovanie zberu. AZR vyzbierala takto vyše 20.000 eur.

Občanom Slovenskej republiky chce AZR v referende položiť štyri otázky. Či súhlasia s tým, aby sa manželstvom mohol nazývať len zväzok jedného muža a jednej ženy, či súhlasia, aby si homosexuálne alebo iné zväzky nemohli nárokovať práva manželstva, či súhlasia, aby si homosexuálne zväzky nemohli nárokovať adopcie detí a či súhlasia, aby rodičia mohli rozhodovať o spôsobe výchovy a vzdelávania svojich detí v školách pri citlivých kultúrno-etických veciach, ako je sexuálne správanie alebo eutanázia.

Zber a odovzdanie podpisov nastavila AZR tak, aby umožnila prezidentovi Andrejovi Kiskovi vyhlásiť referendum spoločne v dňoch komunálnych volieb pre šetrenie nákladov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.