Hvg.hu: Ide Orbán svojou cestou? Je koniec Vyšehradskej štvorky?

Na snímke zľava český premiér Bohuslav Sobotka, premiér SR Robert Fico, poľský premiér Donald Tusk a maďarský premiér Viktor Orbán na stretnutí predsedov vlád V4 v Budapešti 24. júna 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Budapešť 26. augusta (TASR) - Mení sa maďarská zahraničná politika? Ide premiér Viktor Orbán svojou cestou? Je koniec spolupráce krajín Vyšehradskej štvorky? Okrem iného na tieto otázky hľadá dnes odpoveď analýza internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság (HVG), ktorou reagoval na Orbánov pondelňajší prejav na výročnej schôdzke maďarských veľvyslancov.

Podľa HVG najdôležitejším odkazom vystúpenia premiéra bolo, že maďarská diplomacia vo svojej činnosti má namiesto hodnôt preferovať záujmy.

Orbán totiž povedal, že Maďarsko je silne exportne orientovaná krajina, pričom je dôležité, aby nebolo prítomné iba na jednom trhu, s tým, že cieľom Maďarska je, aby tretina exportu smerovala mimo únie.

"Úlohou je, aby sme posilnili vzťahy, ktoré sa neviažu k západným krajinám. Západné krajiny sú našimi spojencami, to je nespochybniteľné, o tom sa rozhodlo v referendách," zdôraznil predseda vlády, podľa ktorého to však neznamená, že k "nezápadným" krajinám bude mať Maďarsko rovnaký vzťah, ako západné krajiny. "My sa sústredíme na naše záujmy," podčiarkol predseda maďarskej vlády.

Podľa HVG uvedené vyhlásenie zapadá do už dávnejšej Orbánovej doktríny "otvorenia sa východu". Periodikum pripomína, že premiér vyzval veľvyslancov, aby sa nehanbili sadnúť si rokovať aj so šéfmi zahraničných podnikov, ktoré by mohli vytvoriť pracovné miesta v Maďarsku.

HVG si z hľadiska perspektívy Vyšehradskej štvorky (V4) všíma, že postoj Maďarska k ukrajinskej kríze sa veľmi líši od postoja najdôležitejšieho spojenca - Poľska. Poliaci podľa servera prijali so sklamaním proruský postoj Maďarska a Slovenska.

Maďarská vláda ale tvrdí, že aj naďalej má záujem na zachovaní a posilnení spolupráce štvorky. Napríklad v otázkach energetiky je úplný súlad s Bratislavou i Varšavou. Z V4 môže koncom volebného cyklu vzniknúť aj V6, píše HVG, ktorý podotýka, že šéf maďarskej diplomacie Tibor Navracssics hovoril o tom, že regionálne spojenectvo by bolo dobré rozšíriť o Slovinsko a Chorvátsko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.