Obchodníci už menej predávajú cigarety deťom pod 18 rokov

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 26. augusta (TASR) – Počet obchodníkov, ktorí sú ochotní predať cigarety aj dieťaťu mladšiemu ako 18 rokov, klesá.

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) totiž odhalila počas júlovej kontroly o 13 % takýchto prípadov menej než vlani. Zároveň ale v porovnaní s minulým rokom vzrástol počet prípadov, keď predajcovia predali cigarety deťom mladším ako 15 rokov.

"Výsledky sú potešiteľné, ale aj zarážajúce zároveň," konštatovala na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave ústredná riaditeľka SOI Nadežda Machútová. Kým vlaňajšia kontrola odhalila 35 % prípadov, v ktorých obchodníci predali cigarety deťom vo veku od 11 do 15 rokov, v tomto roku bolo týchto prípadov takmer 58 %.

"Je to pre mňa nepochopiteľné, keď niekto predá 11-ročnému dieťaťu cigarety. Po tejto stránke nie sme spokojní," doplnila Machútová. SOI preto chce zopakovať kontroly na jeseň tohto roka a zamerať ich práve na predaj cigariet deťom mladším ako 15 rokov.

Čo sa týka vekovej kategórie od 16 do 17 rokov, inšpektori odhalili predaj cigariet v 42,02 % prípadov. Celkovo pritom SOI preverila v období od 14. júla do 1. augusta 411 prevádzok, z toho bolo 114 v obchodných reťazcoch a 297 tvorili malé prevádzky. Boli to napríklad novinové stánky, čerpacie stanice či predajne potravín, ale aj kaviarne a hostince. Z toho v 119 prípadoch, čiže v 28,95 % prevádzok, predali cigarety či tabakové výrobky deťom mladším ako 18 rokov. Pri kontrolách v roku 2013 predstavovali tieto prípady 41,8 %.

Najhoršie dopadol v tomto roku pri kontrolách Trnavský kraj, v ktorom kontrolóri zistili v 45,65 % prípadov predaja cigariet maloletým. Naopak, najlepšie si počínal Prešovský kraj, v ktorom bolo 20,37 % takýchto zistení.

Za porušenia zákona predajne neminú pokuty. "Tento rok je porušení 119, takže bude uložených 119 pokút," zdôraznila Machútová. Podľa jej slov pritom platia rovnaké pokuty ako vlani. To znamená, že obchodníkovi, ktorý predá cigarety dieťaťu vo veku od 16 do 17 rokov, hrozí pokuta 1000 eur a tomu, ktorý predá cigarety dieťaťu vo veku od 11 do 15 rokov, až 1500 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.