Výstava k 70. výročiu SNP obsahuje i partizánsky denník v ruštine

Na snímke si návštevníčka Podtatranského múzea prezerá jeden z informačných panelov počas otvorenia výstavy pri príležitosti 70. výročia SNP v Poprade, 27. augusta 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Poprad 27. augusta (TASR) – Pri príležitosti 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP) pripravilo Podtatranské múzeum v Poprade výstavu. Tá pozostáva z viacerých fotografií, archívnych dokumentov a doplnená je o trojrozmerný materiál v podobe nemeckých i ruských zbraní, samopalov, pušiek či výstroje z obdobia SNP. Okrem toho sa tam nachádzajú aj vojenské prilby či partizánsky denník v ruštine i slovenčine a listina s partizánskou prísahou.

Z Podtatranského múzea TASR informovali, že autorom výstavy je Marcel Maniak, ktorý jednotlivé artefakty získal počas svojho výskumu. Časť výstavy poskytlo aj Podtatranské múzeum, ktoré je však v podstate len hostiteľom.

Počas vernisáže, ktorá sa konala v utorok (26.8.), uviedli do života aj novú publikáciu Marcela Maniaka pod názvom Protifašistický odboj v okrese Poprad a Kežmarok. Autor ju písal dva roky a informácie získaval z rôznych archívov po celom Slovensku. Knihu krstili kvetmi viceprimátor Popradu Adrián Kromka, riaditeľka Podtatranského múzea Magdaléna Bekessová a Ján Pavlovčin z Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Poprade.

Výstavu budú môcť návštevníci vidieť až do 5. septembra do 15. hodiny, kedy je naplánované aj odovzdávanie vyznamenaní priamym účastníkom odboja.

Na snímke publikácia Protifašistický odboj v okrese Poprad a Kežmarok autora Marcela Maniaka počas otvorenia výstavy pri príležitosti 70. výročia SNP v Podtatranskom múzeu v Poprade, 27. augusta 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.