Vláda schválila novelu zákona o príspevkoch pre paralympionikov

Na snímke zľava minister financií SR Peter Kažimír, predseda vlády SR Robert Fico a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas 119. rokovania schôdze vlády SR 27. augusta 2014 v Bratislave. FOTO TASR/Martin Baumann

Bratislava 27. augusta (TASR) - Úspešní paralympionici by od budúceho roka nemali pre odmeny za svoje športové úspechy v reprezentácii prichádzať o kompenzačné príspevky. Navrhujú to poslanci vládnej strany Smer-SD v novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia. Dnes ju odsúhlasila vláda SR.

Sociálni demokrati pripomínajú, že ocenení športovci sú často poberateľmi peňažných príspevkov na kompenzáciu. Vzhľadom na súčasný zákon však môžu byť tieto príspevky znížené alebo o ne môžu športovci prísť práve pre odmeny za športové úspechy v reprezentácii. Táto odmena sa totiž započítava do príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Poslanci Smeru-SD to chcú zmeniť.

"Je potrebné prijať zmenu zákona o peňažných príspevkoch, podľa ktorej sa ich odmeny za dosiahnuté športové výsledky na týchto hrách nebudú považovať za príjem na účely peňažných príspevkov na kompenzáciu, t. j. nebudú mať vplyv na poskytnutie alebo výšku peňažných príspevkov," vysvetľujú sociálni demokrati.

Poslanci pripomínajú, že Slovenský paralympijský výbor eviduje v súčasnosti 73 paralympijských športovcov, 56 v letnej a 17 v zimnej paralympiáde. Finančnú odmenu dostávajú športovci a družstvá, ktoré sa na paralympijských hrách umiestnili na 1.- 6. mieste.

Odmeny v individuálnych športoch sú za 1. miesto 22.500 eur, za 2. miesto 17.500 eur, za 3. miesto 12.500 eur, za 4. miesto 7500 eur, za 5. miesto 5000 eur, za 6. miesto 4000 eur. V kolektívnych športoch za 1. miesto 7500 eur, za 2. miesto 6500 eur, za 3. miesto 5500 eur, za 4. miesto 4500 eur, za 5. miesto 3000 eur a za 6. miesto 2000 eur.

Sociálni demokrati navrhujú, aby bola novela účinná od 1. januára 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.