Islamisti potrestali špionáž v prospech Izraela sťatím štyroch mužov

Foto: TASR

Káhira 29. augusta (TASR) - Islamistická militantná skupina pôsobiaca v Egypte, ktorá je ideologicky spätá so sieťou al-Káida, umiestnila na internete videozáznam sťatia štyroch mužov obvinených zo špionáže pre Izrael.

Ich mŕtve telá sa našli v auguste.

Skupina Ansár Bajt al-Makdís zverejnila 30-minútový videozáznam zachytávajúci podrobné priznania štyroch mužov, ktorí tvrdili, že výmenou za peniaze pomáhali Izraelu likvidovať členov skupiny pomocou náletov izraelských bezpilotných lietadiel na ciele na Sinajskom polostrove.

Medzi sťatými je údajne aj Chálid Manaí, brat lídra skupiny Šadího Manaího. Videozáznam sa v sieti Twitter objavil vo štvrtok. Nemenovaný egyptský vládny úradník pre Reuters potvrdil, že video je pravé.

Ansár Bajt al-Makdís (Prívrženci Jeruzalema) sa nedávno priznala k zodpovednosti za sériu samovražedných útokov, ktorých terčom boli najmä egyptské bezpečnostné zložky. Atentáty vedenie skupiny označilo za pomstu za potlačenie islamistických priaznivcov zosadeného prezidenta Muhammada Mursího.

Skupina Ansár Bajt al-Makdís sa spočiatku hlásila k al-Káide, v poslednom čase sa však jej vedenie s čoraz väčším obdivom vyjadruje k extrémistickej skupine Islamský štát, ktorý sa zmocnil časti územia Sýrie a Iraku a vyhlásil tam kalifát.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.