Občianska vojna vyhnala za hranice Sýrie tri milióny utečencov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Ženeva 29. augusta (TASR) - Občianska vojna v Sýrii vyhnala za hranice krajiny už najmenej tri milióny obyvateľov. Ďalších 6,5 milióna Sýrčanov zostáva vysídlených v rámci hraníc svojej vlasti, oznámil dnes Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Údaje UNHCR zahŕňajú len oficiálne registrovaných utečencov zo Sýrie. Ďalšie státisíce sa zdržiavajú na území okolitých štátov bez registrácie.

"Skoro polovica všetkých Sýrčanov bola nútená opustiť svoje domovy a zachrániť si život útekom," komentoval UNHCR najnovšiu bilanciu, v ktorej za posledný rok pribudol asi milión utečencov.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Pred začiatkom konfliktu v marci 2011 mala Sýria približne 23 miliónov obyvateľov. Väčšina z troch miliónov registrovaných utečencov sa zdržiava v Libanone (1,14 milióna), Turecku (815.000) a Jordánsku (608.000).

"Sýrska kríza sa stala najväčšou humanitárnou krízou našej doby a svet napriek tomu nedokáže zaistiť potreby utečencov a krajín, ktoré ich prichýlili," zdôraznil vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.