Hospodárske noviny: Slovák zachraňuje svetové plynovody

Foto: Logo HN

Bratislava 4. septembra (TASR) - V škótskom Aberdeene navrhuje špeciálne izolácie, ktoré majú zabrániť katastrofe pri budovaní plynovodov pod morom. Momentálne sa podieľa na projekte South Stream, ktorý má byť dôležitou cestou ruského plynu do Európy cez Čierne more.

"Systém, na ktorom pracujeme, má zabrániť zaplaveniu potrubia v prípade jeho prasknutia či pádu z lode," vysvetľuje hlavný konštruktér spoločnosti Stats Group Ján Kolišťanik pre denník HOSPODÁRSKE NOVINY. Pre Stats Group pracuje Kolišťanik už od roku 2007. Na niektoré vynálezy získal aj patent. "Jednou z väčších vecí, ktoré som navrhol, bolo 18-tonové zariadenie, ktoré dokáže zdvihnúť 600 ton. Slúži na dvíhanie oceľových pylónov pri budovaní ropných veží na morskom dne," dodáva Kolišťanik. Viac o úspešnom Slovákovi si možno prečítať v článkoch "Slovák uspel v Škótsku. Vďaka plynovodom" a "Moje patenty ochraňujú plynovod pred katastrofou", ktoré denník publikoval na prvej a deviatej strane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.