Medzi obeťami zrúteného mosta v Česku je aj Slovák

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 5. septembra (TASR) - V troskách zrúteného mosta v českom Vilémove už nik nezostal. Záchranári v noci nadnes postupne vytiahli štyroch mŕtvych robotníkov, troch Čechov a jedného Slováka, informovala dnes hovorkyňa krajskej polície Dana Čírtková.

Uviedla, že prvých dvoch zasypaných robotníkov vytiahli ešte vo štvrtok, jeden z nich má vážne zranenia. Na stavbe podľa vyjadrenia polície pracovali v čase nehody šiesti ľudia, traja Česi a traja Slováci.

Server iDnes.cz citoval hovorkyňu hasičov Petru Musilovú, ktorá povedala, že telo "posledného zo štvorice mužov vyslobodili okolo tretej hodiny. Následne vykonali záverečný prieskum, aby sa vylúčili ďalšie možné obete".

Prvého, ľahko zraneného robotníka, vyslobodili spod mosta, ktorý spadol vo štvrtok popoludní počas rekonštrukcie, už popoludní. Slovák sa po lekárskom ošetrení vrátil na miesto nehody, aby pomohol s lokalizáciou svojich kolegov, napísal iDnes.cz. Druhého robotníka, ktorý utrpel ťažké zranenia, vyslobodzovali štyri hodiny, vytiahli ho po 19.00 h a podľa Českej televízie letecky dopravili do nemocnice v Hradci Králové.

Na mieste zasahovali desiatky záchranárov

Na mieste zasahovalo asi sto záchranárov, vrátane hasičov, kynológov a psychológov.

Opravu mosta zabezpečovala ako subdodávateľ firma Bögl & Krýsl, ktorá podľa iDnes.cz pracovala aj na ďalších dvoch zrútených mostoch: na oprave mosta v severomoravskej Studénke v roku 2008 a na stavbe mosta v slovenských Kurimanoch neďaleko Levoče, ktorý spadol v roku 2012. V Studénke, kde sa most zrútil na vlak plný ľudí, zomrelo osem ľudí a vyše 90 utrpelo zranenia, niektorí aj s doživotnými následkami. Pád mosta v Kurimanoch neprežili štyria ľudia a 14 utrpeli zranenia.

Mestečko Vilémov, ktoré leží v okrese Havlíčkov Brod na hraniciach kraja Vysočina a Pardubického kraja, má okolo 1000 obyvateľov. Podľa starostu Vilémova Jiřího Lebedu sa most rozlomil na dva veľké bloky. Televízia ČT24 citovala súdneho znalca v odbore statiky a oceľových konštrukcií Milana Vašeka, ktorý povedal, že išlo o kamenný most s klenbou, ktorý bol vystužený železobetónovou konštrukciou. Podľa jeho názoru sa takáto klenba prelomí iba vtedy, keď sa jej "rozbehnú nohy". Domnieva sa, že okolo podpier vybrali priveľa zeminy a tie nedokázali poskytnúť dostatočnú oporu klenbe zaťaženej železobetónovou mostovkou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.