UNAS nie je spokojná s návrhom cestnej dane, NR SR žiada o jej úpravu

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. septembra (TASR) - Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) nie je spokojná s návrhom zmeny dane z motorových vozidiel. Takzvaná cestná daň zostane podľa autodopravcov aj naďalej neštandardná a spôsobí odlev podnikateľov do iných krajín.

"Slovensko príde o milióny, ktoré sa mu už nikdy nevrátia," vyhlásila UNAS vo svojom dnešnom stanovisku. O návrhu vládneho zákona o dani z motorových vozidiel bude parlament rokovať na septembrovej schôdzi. Tá má naplánovaný začiatok na 9. septembra.

UNAS však tento návrh z dielne rezortu financií považuje za výsmech do tváre slovenských platiteľov daní. "Predmetný vládny návrh dokonca zvyšuje daňové zaťaženie u starších vozidiel, čo je absolútne neakceptovateľné, pretože naši podnikatelia si nemôžu dovoliť kupovať nové autá," doplnili dopravcovia.

Únia preto žiada poslancov, aby zákon následne upravili cez pozmeňovacie návrhy a dostali tým výšku dane z motorových vozidiel aspoň na úroveň Českej republiky. Dopravcovia sa chcú zároveň 9. septembra prísť pozrieť na rokovanie parlamentu.

Vládny návrh zákona o dani z motorových vozidiel počíta so znížením a zjednotením tejto dane na úrovni v priemere najnižších súčasných sadzieb. Túto daň dnes totiž určujú jednotlivé samosprávne kraje, takže je v každom regióne iná. Výnos z nej je zároveň príjmom pre kraje.

Podľa ministerstva financií je cieľom návrhu to, aby bolo zdaňovanie motorových vozidiel spravodlivejšie. Pri zdaňovaní sa viac zohľadnia ekologickejšie vozidlá. V porovnaní so súčasným stavom tiež rezort financií navrhol rozšíriť okruh zákonných oslobodení od dane, ktoré nebudú závisieť od rozhodnutia vyšších územných celkov. Ide napríklad o zákonné oslobodenia pre autobusy verejnej dopravy, vozidlá záchrannej zdravotnej služby alebo vozidlá v poľnohospodárskej výrobe.

Po novom by daň z motorových vozidiel mala byť príjmom štátneho rozpočtu. O úprave sadzieb v budúcnosti bude rozhodovať vláda formou nariadenia. Samosprávam budú príjmy kompenzované úpravou ich podielu na dani z príjmov fyzických osôb. Zákon má navrhnutú účinnosť od januára budúceho roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.