Prímerie je oficiálne platné, viacerí politici sú však skeptickí

Lídri proruských rebelov na východnej Ukrajine Andrej Purgin (vpravo) a Alexander Zacharčenko počas rokovania tzv. kontaktnej skupiny v bieloruskom Minsku 5. septembra 2014. FOTO TASR/AP

Moskva 5. septembra (TASR) - Rusko privítalo prímerie, ktoré dnes v bieloruskej metropole Minsk uzavreli predstavitelia ukrajinskej vlády s proruskými separatistami. Moskva zároveň vyzvala obe strany, aby podmienky prímeria dôsledne dodržiavali, informovala agentúra Reuters.

"Kancelária ruského prezidenta podpísanie protokolov (o prímerí) v Minsku víta," uviedol podľa agentúry Interfax hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Peskov pripomenul, že k dohode medzi oboma znepriatelenými stranami došlo po iniciatívach ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

V Donecku sa napriek prímeriu ozvali tri výbuchy
Tri výbuchy sa ozvali dnes v severnej časti mesta Doneck len niekoľko minút po tom, ako vstúpilo do platnosti prímerie, ktoré v bieloruskom Minsku uzavrela ukrajinská vláda s proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na svojho spravodajcu v Donecku.

"Moskva dúfa, že všetky ustanovenia dokumentu a dosiahnutých dohôd budú zúčastnené strany dôsledne dodržiavať a proces rokovaní bude pokračovať až do úplného vyriešenia ukrajinskej krízy," dodal Peskov.

Prímerie uzavreté medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami na východe Ukrajiny začalo platiť dnes od 18.00 h miestneho času (17.00 h SELČ). Dohoda obsahuje 14 bodov, ktoré okrem iného zahŕňajú výmenu zajatcov, poskytovanie humanitárnej pomoci a stiahnutie ťažkých zbraní z bojiska.

Podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka by k výmene zajatcov na oboch stranách mohlo dôjsť už v sobotu. Separatisti zadržiavajú podľa vlastných slov viac ako 1000 ukrajinských vojakov, prozápadná vláda v Kyjeve asi 200 separatistov.

Premiér samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) Igora Plotnickij dnes v tejto súvislosti povedal, že dohoda o prímerí s Kyjevom nezmení túžbu proruských povstalcov po odtrhnutí od Ukrajiny. "Prímerie neznamená koniec (nášho) úsilia oddeliť sa (od Ukrajiny)," povedal Plotnickij novinárom v Minsku.

Rusko vyšle na Ukrajinu dva humanitárne konvoje

Dva humanitárne konvoje zamieria v blízkej budúcnosti z Ruska na Ukrajinu. Prvý z nich by mal v spolupráci s Medzinárodným výborom Červeného kríža vyraziť na miesto určenia - mesto Doneck - už v sobotu, ďalší vypravia do postihnutých oblastí po železnici.

V Minsku o tom dnes podľa ukrajinských i ruských spravodajských serverov informovali niekdajší ukrajinský prezident Leonid Kučma a ruský veľvyslanec na Ukrajine Michail Zurabov.

Podľa Kučmových slov by v pondelok mal byť vypracovaný plán humanitárnych koridorov, ktorými následne poputuje pomoc všetkým na ňu odkázaným občanom.

Obama na prímerie na Ukrajine hľadí s nádejou, ale aj skepticky

Dohodu o prímerí na východe Ukrajiny uzavretú medzi vládou v Kyjeve a proruskými separatistami vníma americký prezident Barack Obama s nádejou, ale zároveň je skeptický.

Obama na tlačovej konferencii po skončení summitu NATO vo Walese zároveň vyzval svojich európskych spojencov, aby sa dohodli na nových sankciách proti Rusku, ktoré by v prípade, že prímerie na východe Ukrajiny vydrží, bolo možné zrušiť.

Americký prezident Barack Obama (vpravo) a ukrajinský prezident Petro Porošenko, v pozadí americký minister zahraničných vecí John Kerry počas rokovania na dvojdňovom summite NATO v Newporte vo Walese. FOTO TASR/Michal Svítok

"Rusku sme vyslali jasný signál, že každý čin má svoje dôsledky. Spojené štáty a Európa v tejto chvíli pracujú na konečnej podobe opatrení, ktoré povedú k prehĺbeniu a rozšíreniu našich sankcií uvalených na ruské rezorty financií, energetiky a obrany," povedal Obama.

Severoatlantická aliancia dala podľa neho na summite tiež jasne najavo, že bude brániť každého svojho spojenca.

"Pokiaľ ide o prímerie, hľadíme naň samozrejme s nádejou, ale vzhľadom na predchádzajúce skúsenosti aj s istou skepsou, že ho separatisti dodržia a Rusko prestane porušovať zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Takže si musíme počkať," povedal na margo situácie na Ukrajine Obama.

Basescu veľmi neverí v rešpektovanie dohody o prímerí

Rumunský prezident Traian Basescu sa dnes po summite Severoatlantickej aliancie (NATO) v Newporte vyjadril, že je v otázke prímeria na východnej Ukrajine skeptický a v rešpektovanie dohody uzavretej v Minsku veľmi neverí.

Podľa vlastných slov nevidí pozitívny vývoj pre územnú celistvosť Ukrajiny, uviedla agentúra APA.

Rumunský prezident Traian Basescu. FOTO TASR/AP

Najvyšší rumunský predstaviteľ sa obáva, že po zmrazení konfliktu prímerím sa z juhu Ukrajiny odčlenia viaceré "kúsky" a vytvoria podstatne väčšie Podnestersko.

Na margo Rumunska ako krajiny s východnou hranicou aliancie Basescu konštatoval, že všetky ciele sa naplnili. V Rumunsku zriadia podľa jeho slov jednu z centrál velenia NATO, v súčasnosti sa na dvoch vojenských základniach aliancie (Deveselu a Mihail Kogalniceanu) zdržiava celkom 1400 príslušníkov ozbrojených síl USA, vrátane 600 vojakov elitnej jednotky námorníctva.

Čiernomorský región platí v súlade so závermi summitu v Newporte týkajúcich sa euroatlantickej bezpečnosti za strategicky významný. V tomto kontexte USA navrhli zriadenie cvičného čiernomorského centra pre flotily. Rumunsko by navyše malo pripraviť rámcové podmienky pre dátovú bezpečnosť Ukrajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.