L. Žitňanská: Justícia bola pre R. Fica prioritou len pol roka

Na snímke poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 8. septembra (TASR) - Justícia bola pre premiéra Roberta Fica (Smer-SD) prioritou len pol roka počas jeho prezidentskej kampane. Myslí si to podpredsedníčka strany Most-Híd Lucia Žitňanská. Podľa nej to dokazuje aj vládna novela zákona o Justičnej akadémii.

Žitňanská poukazuje, že právna norma okrem iného opäť zavádza justičných čakateľov, upravuje výberové konania, nerieši však kritériá výberu sudcov. "Robíme všetky kroky na to, aby sa systém zabetónoval, a to bez diskusie," povedala dnes Žitňanská.

Poukázala, že zmeny prichádzajú do zákona tak, že obišli medzirezortné pripomienkové konanie. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) cíti podľa Žitňanskej tlak verejnosti. "Dokazuje to fakt, že uvažuje o nahrávaní ústnej časti pohovorov," poznamenala.

Pod hlavičkou novely zákona o Justičnej akadémii sa dejú aj zmeny v sudcovských zákonoch a v zákone o prokuratúre. Prinášajú opätovné zavedenie pozície justičných čakateľov a zmeny vo výberových konaniach na sudcov a prokurátorov.

Novela zákona o sudcoch má zaviesť novú podmienku pre prihlásenie sa do výberového konania – absolvovanie prípravného vzdelávania na Justičnej akadémii. Vzdelávanie má byť zamerané na osvojenie si zručností potrebných na výkon funkcie sudcu. Nebudú ho musieť absolvovať sudcovia, justiční čakatelia a vyšší súdni úradníci. Novela prináša aj nové zloženie výberovej komisie. Nominanti súdnej moci by tu opäť mali mať väčšinu hlasov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.