Priemerná mzda v Česku presiahla 25,5 tisíc Kč

ilustračné foto Foto: TASR

Praha 8. septembra (TASR) - Česi mali v tohtoročnom druhom štvrťroku na výplatnej páske v priemere 25.583 Kč (927,05 eura). Portál iDNES ďalej informuje, že v porovnaní s rovnakým obdobím vlani si polepšili o 583 Kč. Po odrátaní inflácie ich príjem reálne vzrástol o 524 Kč. Úroveň mesačnej mzdy sa však pre väčšinu ľudí blíži k 21.385 Kč, ktorú vyjadruje takzvaný medián.

Inflácia ľuďom odkrojila za rok zo mzdy len 59 Kč mesačne. Cenová hladina sa totiž medziročne zdvihla len o 0,2 %, ale nominálna mzda zaznamenala prírastok 2,3 %.

Analytik Raiffeisenbank Michal Brožka uviedol, že mzdový rast je síce stále malý, ale už odzrkadľuje fakt, že sa stav ekonomiky zlepšuje najmä v kľúčových sektoroch, konkrétne v spracovateľskom priemysle. Hlavný ekonóm spoločnosti Delloite David Marek zase vyzdvihol, že sa vo firmách darí zvyšovať produktivitu práce.

Mzdy rástli najrýchlejšie v obchode (o 3,9 %) a spracovateľskom priemysle (3 %). Najmenej si polepšili zamestnanci školstva (o 0,9 %) a vo vodárenstve (0,8 %).

Český štatistický úrad (ČSÚ) v najnovšej správe o vývoji miezd uviedol, že 80 % zamestnancov dosahuje mesačný príjem v rozpätí 10.295 až 41.037 Kč.

(1 EUR = 27,596 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.