Šok pre Portugalsko, bez Ronalda nestačí ani na Albánsko

Portugalský futbalista Cristiano Ronaldo Foto: FOTO TASR/AP

Aveiro 8. septembra (TASR) - Portugalská futbalová reprezentácia zažila v nedeľu jednu z najpotupnejších prehier vo svojej histórii. Zverenci trénera Paula Benta šokujúco podľahli v úvodnom zápase v I-skupine kvalifikácie EURO 2016 na domácej pôde v Aveire Albánsku 0:1.

Albánci, ktorí sa ešte nikdy nekvalifikovali na vrcholný futbalový turnaj, vystrelili do priestoru domácej brány za celý zápas iba raz, no stačilo im to na víťazstvo. O senzačnom triumfe outsidera rozhodol v 52. minúte parádnym volejom Bekim Balaj, ktorý dokázal skórovať po centri Odisa Roshiho z pravej strany otočený chrbtom k bráne. Dvadsaťtriročný útočník pražskej Slavie skóroval premiérovo v národnom tíme.

Portugalčania zaznamenali na súťažnej scéne prvú domácu prehru po šiestich rokoch, v tomto storočí prehrali pred vlastnými fanúšikmi iba štvrtý súťažný zápas. Výrazne im chýbal hviezdny Cristiano Ronaldo, ktorý nie je zdravotne stopercentne v poriadku. V ofenzíve pôsobili bezmyšlienkovito, nedokázali sa presadiť cez zhustenú obranu pilne pracujúceho protivníka a opäť potvrdili, že bez opory madridského Realu sú iba poloviční. Záverečné minúty odohrali domáci hráči za neustáleho piskotu a bučania 23-tisícového publika na štadióne Municipal v Aveire. Viacerí diváci pritom mávali bielymi vreckovkami.

"To sú prirodzené reakcie. Vieme, že fanúšikovia neboli spokojní, musíme ich reakcie rešpektovať. Výsledkovo nám to nevyšlo," priznal tréner Paulo Bento na pozápasovej tlačovej konferencii. Portugalčania síce mali územnú prevahu, no do koncovky sa dostávali ťažko, a keď si aj vytvorili nejaké šance, zakaždým stroskotali na spoľahlivom brankárovi Etritovi Berishovi. Ten zlikvidoval nebezpečný pokus Fabia Coentraa a v závere vytesnil nad hornú žrď aj strelu Andreho Gomesa. A mal aj potrebné šťastie, keď strela Ricarda Hortu zatriasla brvnom.

"V prvom polčase sme kontrolovali dianie a vytvorili sme si dostatok streleckých príležitostí na to, aby sme sa dostali do vedenia. Aj po prestávke sme začali dobre, no inkasovali sme z jedinej šance, ktorú si súper vypracoval," hodnotil stretnutie Bento, ktorý po vyradení Portugalska už v základnej skupine na MS v Brazílii tak zažil ďalší neúspech. "Vo futbale nie sú ľahké zápasy, či hráte s Albánskom alebo iným tímom. Nemôžeme sa ale na nič vyhovárať. Musíme sa zlepšiť," vyhlásil stredopoliar Joao Moutinho.