Fed bude žiadať od rozhodujúcich bánk USA vyššie rizikové rezervy

Foto: TASR

Washington 9. septembra (TASR) - Americká centrálna banka Federálny rezervný systém (Fed) bude žiadať od najväčších finančných inštitúcií v krajine, aby zvýšili svoj fond opravných položiek.

Agentúra DPA sa odvoláva na popredného predstaviteľa Fed Daniela Tarulla. Centrálny bankár v pondelok (8.9.) večer miestneho času uverejnil svoje návrhy. Uviedol v nich, že sa požiadavka bude vzťahovať na veľkobanky, "ktoré predstavujú najväčšie riziko pre finančnú stabilitu" Spojených štátov.

Majú si vytvoriť rezervy, ktoré budú oveľa vyššie, než o akých sa doteraz uvažovalo. Požiadavku Fed zabezpečia úrady štátnych dohľadov pre bankový sektor.

Rezervy amerických bánk budú časom vyššie, než predpokladajú medzinárodné smernice dohodnuté hlavnými centrálnymi bankami. Medzi odborníkmi sú známe ako Bazilej III.

Nové opatrenia sú dôsledkom finančnej krízy z roku 2008, v ktorom krach investičnej banky Lehman Brothers otriasol americkým a svetovým finančným systémom.

Najväčšie banky v Spojených štátoch musela vtedy zachraňovať federálna vláda vo Washingtone z daní, ktoré sa mali pôvodne použiť z rozpočtu na iné účely. Nové pravidlá by mali v budúcnosti zabezpečiť, aby sa niečo také už nezopakovalo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.