Afganskí kandidáti na prezidenta sa hádajú, Karzaj chce vládu jednoty

Afganský prezident Hámid Karzaj ukazuje novinárom prst po hlasovaní počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v Kábule 14. júna 2014. Foto: TASR/AP

Kábul 9. septembra (TASR) - Afganský prezident Hámid Karzaj vyzval dnes oboch prezidentských kandidátov, aby sa dohodli na novej vláde národnej jednoty. Informovala o tom agentúra AP.

Karzaj povedal, že jeho čas vo funkcii prezidenta sa naplnil a krajina potrebuje novú vládu. Podľa neho by sa kandidáti Abdulláh Abdulláh a Ašraf Ghaní mohli dohodnúť v priebehu niekoľkých dní a Afganistan by tak mohol mať novú vládu do jedeného týždňa.

Abdulláh Abdulláh v pondelok odmietol výsledky druhého kola prezidentských volieb, ktoré by po novom prerátaní hlasov mali zverejniť tento týždeň. Vyhlásil, že sa považuje za víťaza oboch kôl.

Taktiež povedal, že proces formovania vlády národnej jednoty s Ašrafom Ghaním uviazol v slepej uličke.

V aprílovom prvom kole prezidentských volieb zvíťazil bývalý minister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh, nezískal však dostatočný počet hlasov na to, aby sa vyhol druhému kolu, v ktorom sa stretol s bývalým ministrom financií Ašrafom Ghaním.

Podľa predbežného sčítania hlasov zvíťazil v druhom kole Ghaní, obe strany sa však navzájom obvinili z volebného podvodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.