Objem skleníkových plynov v atmosfére rekordne rastie

Slnko zakrýva dym a smog, ktorý sa tvorí z požiaru, ktorý zachvátil lesy v Južnom Oregone. Foto: TASR/AP

Ženeva 9. septembra (TASR) - V roku 2013 bol v atmosfére zaznamenaný rekordný nárast objemu skleníkových plynov, oznámila dnes v Ženeve vo svojej výročnej správe Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Koncentrácia oxidu uhličitého v ovzduší okrem toho v medziročnom porovnaní vzrástla najrýchlejšie od roku 1984, keď sa začali podrobné merania tohto fenoménu, upozornila WMO, ktorá vyzvala na rýchlu akciu proti klimatickým zmenám.

Agentúra DPA citovala, že koncentrácia CO2 v atmosfére je o 42 percent vyššia, ako v polovici 18. storočia - pred začiatkom priemyselnej revolúcie. Odvtedy hladina metánu stúpla o 153 percent a oxidu dusného o 21 percent.

"Musíme tento trend zvrátiť plošným znížením emisií CO2 a iných skleníkových plynov," vyhlásil generálny tajomník WMO Michel Jarraud. "Čas sa nám kráti," upozornil.

Hlavným plynom, ktorý prispieva ku klimatickým zmenám, je oxid uhličitý. Do ovzdušia sa dostáva najmä pri spaľovaní fosílnych palív: uhlia a ropy, ale napríklad aj pri energeticky náročnej výrobe cementu.

Jarraud však upozornil, že vlaňajší nárast nemožno vysvetliť len samotným spaľovaním fosílnych palív, podieľalo sa na ňom totiž napríklad aj spaľovanie biomasy.

Aj keď väčšina z CO2 skončí v atmosfére, štvrtina sa ukladá v oceánoch, kde spôsobuje zvýšenie kyslosti vody. V tejto súvislosti WMO varovala pred negatívnym vplyvom tohto stavu na koraly, riasy a iné morské organizmy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.