Zmeny v justícii majú zvýšiť kvalitu budúcich sudcov

Foto: Ilustračné foto

Bratislava 9. septembra (TASR) - Návrh zmien v justícii, medzi ktorými je opätovné zavedenie justičných čakateľov či zmeny vo výberových komisiách, vytvára predpoklady pre zvýšenie kvality budúcich sudcov za súčasného zachovania systému výberových konaní. Tvrdí to Ministerstvo spravodlivosti pod vedením Tomáša Boreca (nominant Smer-SD) v reakcii na vyhlásenie exministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd), podľa ktorej sa robia všetky kroky, aby sa justičný systém zabetónoval.

"Okrem toho novela výrazne posilní transparentnosť súdneho konania a vytvorí predpoklady pre lepšiu kontrolu justície zo strany verejnosti. Preto sa do Občianskeho súdneho poriadku zavádza povinnosť nahrávať všetky súdne pojednávania, pričom túto povinnosť budeme mať záujem rozšíriť aj o nahrávanie ústnej časti výberových konaní na miesto sudcu," uviedol riaditeľ Tlačového odboru na ministerstve Pavol Kubík. Úvahy ministra o nahrávaní ústnej časti výberových konaní Žitňanská vyhodnotila tak, že Borec cíti tlak verejnosti. Justičných čakateľov zrušila reforma bývalej ministerky Žitňanskej, ktorá chcela takto riešiť, okrem iného, aj problém rodinkárstva v justícii.

Zákon o sudcoch treba podľa Kubíka dnes meniť preto, lebo Lucia Žitňanská presadila také pravidlá, ktoré ústavný súd označil za protiústavné. "Kritiku si preto zaslúži znenie, ktoré v minulom volebnom období presadila pani Žitňanská, a nie novela, ktorá tento zákon opravuje," dodal.

Novela zákona o sudcoch má zaviesť novú podmienku pre prihlásenie sa do výberového konania – absolvovanie prípravného vzdelávania na Justičnej akadémii. Vzdelávanie má byť zamerané na osvojenie si zručností potrebných na výkon funkcie sudcu. Nebudú ho musieť absolvovať sudcovia, justiční čakatelia a vyšší súdni úradníci. Novela prináša aj nové zloženie výberovej komisie. Nominanti súdnej moci by tu opäť mali mať väčšinu hlasov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.