V Bratislave kandiduje za primátora 10 uchádzačov, za poslancov 308

Primaciálny palác Foto: TASR/ Michal Svítok

Bratislava 22. septembra (TASR) – O stoličku primátora hlavného mesta zabojuje v novembrových komunálnych voľbách desať kandidátov. Medzi poslancov 45-členného bratislavského mestského zastupiteľstva sa chce zase posadiť až 308 uchádzačov. Toľko ich do nedeľňajšej (21.9.) polnoci odovzdalo svoje kandidačné listiny. "Je to približne o štvrtinu viac než pred štyrmi rokmi," povedal pre TASR hovorca Bratislavy Stanislav Ščepán.

O post šéfa bratislavskej samosprávy opäť zabojuje súčasný primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD). Jeho vyzývateľmi budú neúspešný kandidát na prezidenta Milan Kňažko (nezávislý s podporou KDH), Ivo Nesrovnal (nezávislý, nedávno vystúpil z SDKÚ-DS) i kandidátka strany Sieť Tatiana Kratochvílová. Primátorom chce byť aj Miroslav Dragun z občianskeho združenia Nie ropovodu. Ďalšími kandidátmi sú Gabriel Karacsony, Kristína Ulmaová, Peter Čiernik a Ivan Bielik. Kandidatúru avizoval aj fotograf Andrej Palacko, mesto ho najprv medzi kandidátmi nespomínalo. Riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy však po kontrole pre TASR potvrdil, že kandidátov je celkovo 10 a o post sa bude uchádzať aj Palacko.

V rámci kandidátov na poslancov je najviac - 54 - nezávislých, 46 nominovala koalícia Sieť, SaS, Most-Híd, Slovenská demokratická a kresťanská únia, 45 zase koalícia KDH, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti a Zmena zdola. Ďalších 43 kandidátov nominovala koalícia Smer–SD, SNS a Strana zelených. Zvyšných nominovali ďalšie strany.

Kandidátov na primátorov navrhujú buď politické strany a hnutia či ich koalície, alebo sa o post môže uchádzať aj nezávislý kandidát. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávnych obcí však musí odovzdať petíciu s podpismi voličov, ktorí ho v jeho kandidatúre podporujú. Pre mestá s počtom obyvateľov nad 100.000, kde patrí aj Bratislava, musia kandidáti odovzdať petíciu s minimálne 600 podpismi. Ftáčnik vyzbieral 4372, Kňažko vyše 2000 a Nesrovnal 1877. Primátorom sa môže stať len ten kandidát, ktorý má minimálne stredoškolské vzdelanie.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo tvorí 45 poslancov. Počty poslaneckých mandátov za jednotlivé mestské časti sa od predchádzajúcich volieb nezmenia. Najviac ich bude mať Petržalka, a to 11, potom Ružinov, zastupovať ho budú siedmi poslanci. Nasleduje Staré Mesto so štyrmi poslancami a Nové Mesto, Karlova Ves a Dúbravka s tromi. Po dvoch poslancoch budú mať Podunajské Biskupice, Vrakuňa a Rača. Jeden bude zastupovať zvyšné menšie mestské časti.

Komunálne voľby budú 15. novembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.