Predsedom SDKÚ-DS chce byť Ondrej Matej, podporuje ho päť krajov

Tlačová konferencia strany SDKÚ-DS a predstavenie kandidáta na predsedu SDKÚ-DS a jeho tímu 22. septembra 2014 v Bratislave. Na snímke kandidát na predsedu SDKÚ-DS Ondrej Matej. Foto: TASR/Michal Svitok

Bratislava 22. septembra (TASR) - Vyzývateľom lídra SDKÚ-DS Pavla Freša na blížiacom sa kongrese strany bude exposlanec NR SR a bývalý poradca premiérky Ivety Radičovej Ondrej Matej. Oznámil to na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej sa za neho postavili piati predsedovia Regionálnych zväzov SDKÚ-DS - Viliam Novotný (Košický kraj), Stanislav Horník (Banskobystrický kraj), Eduard Vokál (Prešovský kraj), Tibor Tóth (Nitriansky kraj) a Alexander Slafkovský (poverený vedením v Žilinskom kraji).

Frešov záväzok

Matej bude kandidovať, ak Frešo dodrží svoje slovo, ktoré dal písomne delegátom. "Predseda uviedol, že na Kongrese predstaví personálnu a programovú líniu SDKÚ-DS do volieb 2016. Delegátom sa zaviazal, že ak s ponukou neuspeje, nebude sa uchádzať o funkciu predsedu. Ak teda delegáti neschvália programovú a personálnu líniu, máme pripravenú jasnú víziu pod novým vedením," avizoval s tým, že delegátov, ktorí ho podporia, spočítaných nemá. "Nechceme odvolávať Pavla Freša, ale neviem si predstaviť, že ak mu jeho písomný záväzok neprejde, zostane vo funkcii. Preto sme tu pripravení ako alternatíva," vysvetlil.

Podľa Mateja SDKÚ-DS a jej modré reformy už vytiahli našu vlasť z čiernej diery. "Vždy sme stáli na strane ľudí, ktorí Slovensko posúvali dopredu, tvorili hodnoty, pracovali, platili dane a nebáli sa vyjadriť svoj názor. Dnes je situácia iná. Čím ďalej viac sa hovorí len o tom, kto zo strany odchádza a nie kto do nej prichádza. Voliči nám prestali rozumieť, hovorí sa len o vnútorných problémoch. Sami sme si na vine, lebo sme nášho voliča opustili," priznal. Matej si verí, že preferencie strany aj so svojim tímom pozdvihne. "Za úspech vo voľbách v roku 2016 budem považovať obhajobu volebného zisku z roku 2012," konštatoval.

Súčasťou tímu je Eva Babitzová

Novou členkou strany a súčasťou nového tímu sa stala aj bývalá šéfka rádia Expres Eva Babitzová. "Som dlhoročným voličom SDKÚ-DS a táto strana urobila pre SR najviac. Zobrala krajinu Mečiarovi z rúk, dostala Slovensko do EÚ aj NATO. Táto strana si zaslúži prežitie. Teraz je v kríze, ale veríme, že sa môže vrátiť na politickú mapu Slovenska," podotkla.

Tlačová konferencia strany SDKÚ-DS a predstavenie kandidáta na predsedu SDKÚ-DS a jeho tímu 22. septembra 2014 v Bratislave. Na snímke nová členka strany Eva Babitzová. Foto: TASR/Michal Svitok

Novotný deklaruje, že nový tím, ktorý sa na sobotňajšom (27. 9.) Kongrese pokúsi získať dôveru delegátov, je za to, aby sa strana jasne zastala ľudí, ktorí pracujú, platia dane a odvody a vychovávajú svoje deti. "Pravicový volič nemá jednoduchú situáciu. Opozícia mu ponúka množstvo strán, ale malú programovú alternatívu. My sme pripravení ako nový tím pracovať na príprave novej programovej ponuky," deklaroval.

Novotný kandidovať nebude

Na otázku, prečo nekandidoval on sám, keďže mal v roku 2012 trojnásobne vyšší počet preferenčných hlasov ako Matej, Novotný odvetil, že má odvahy dosť, ale nie je to o tom. "Keď som hovoril, že zvažujem kandidatúru, hovoril som, že dôležitý je aj tím. Cítil som výčitku od delegátov, že som posledné dva roky podpredsedom strany, pričom politika strany je zle riadená. Svoj diel zodpovednosti za stav, v ktorom strana dnes je, cítim a túto zodpovednosť aj vyvodím. Ponúknem svoju funkciu podpredsedu a verím, že rovnako bude postupovať aj Pavol Frešo," dodal.

Viliam Novotný Foto: TASR/Štefan Puškáš

Žiadosť bratislavskej SDKÚ-DS, aby sa termín mimoriadneho kongresu posunul až na čas po novembrových komunálnych voľbách, zrejme napokon ostane nevypočutá. Matej potvrdil, že delegáti už poznajú presné miesto v Senici, kde sa bude zasadnutie konať a dostali už aj pozvánky. "Kongres musí byť, nemáme na čo čakať, nemá zmysel Kongres posúvať. Volič si potom jedného dňa povie, že sa posúvajte, až nebudete," uzavrel.

Babitzová vstupuje do SDKÚ-DS

Vrcholová manažérka a donedávna generálna riaditeľka a štatutárna zástupkyňa Rádia Expres Eva Babitzová ohlásila vstup do SDKÚ-DS. Jej cieľom je pomôcť Strane demokratickej a kresťanskej únie – Demokratickej strane získať späť dôveru voličov a prispieť k slušnému a prosperujúcemu Slovensku.

Eva Babitzová ohlásila minulý týždeň po štrnástich rokoch ukončenie svojho pôsobenia v Rádiu Expres, ktoré bolo pod jej vedením dlhodobo najpočúvanejším a najúspešnejším slovenským rádiom. Po tom, čo avizovala profesijnú zmenu, dnes oficiálne potvrdila svoj prechod do politiky. V SDKÚ–DS sa chce na blížiacom sa Sneme strany uchádzať o post podpredsedníčky.

"Môjmu rozhodnutiu vstúpiť do politiky predchádzalo dlhodobé silné znepokojenie zo zlej súčasnej situácie na Slovensku. Chcem sa pokúsiť svojím osobným aktívnym prístupom prispieť k tomu, aby sme žili v prosperujúcej a slušnej krajine. Som presvedčená, že slovenskí voliči si zaslúžia pravicovú alternatívu a politikov, ktorí by ju viedli so zdravým rozumom dopredu," uviedla o svojom rozhodnutí vstúpiť do politiky.

SDKÚ–DS vníma Babitzová ako stranu, ktorá v minulosti dostala Slovensko do medzinárodných štruktúr a zaviedla množstvo reforiem, ktoré z neho urobili prosperujúcu krajinu. "SDKÚ-DS spravila pre Slovensko mnoho a bola by škoda, keby strana s tak silnou tradíciou strácala dôveru svojich voličov. Rada by som spolu s tímom odborníkov a s novými ľuďmi nadviazala na to najlepšie, čo kedy SDKÚ-DS pre túto krajinu a jej občanov urobila," priblížila Babitzová vo svojom stanovisku, ktoré poskytla TASR.

Babitzová vyštudovala fyziku na MFF UK v Bratislave. Pôsobila v Slovenskom rozhlase, ako marketingová riaditeľka SME a redaktorka týždenníka Trend. Od roku 2000 pracovala v Rádiu Expres, od roku 2006 ho viedla ako generálna riaditeľka Rádia Expres. Od roku 2010 bola prezidentkou Asociácie nezávislých rozhlasových a televíznych staníc. Pôsobila aj ako prezidentka Rady pre reklamu a členka jej Arbitrážnej komisie, podpredsedníčka Správnej rady Medzinárodného novinárskeho inštitútu (IPI Slovensko) a členka správnej rady Nadácie Pontis. Angažovala sa aj ako poradkyňa humanitárnej organizácie Magna – deti v núdzi. Za jej manažérske schopnosti a úspechy bola viackrát nominovaná na ocenenia ako Manažér roka, TOP 10 žien slovenského biznisu či Slovenka roka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.