Taliban odmietol novú afganskú vládu, bude pokračovať v boji

Ašraf Ghaní Foto: TASR/AP

Kábul 22. septembra (TASR) - Afganské povstalecké hnutie Taliban odmietlo dnes uznať nových najvyšších predstaviteľov krajiny a vyhlásilo, že bude naďalej pokračovať v ozbrojenom džiháde.

Po mesiacoch sporov ohľadne výsledkov júnových prezidentských volieb, afganská volebná komisia v nedeľu vyhlásila za ich víťaza bývalého ministra financií Ašrafa Ghaního.

Ghaní sa stane novým prezidentom, zatiaľ čo jeho rival, exminister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh, obsadí novozriadenú funkciu výkonného šéfa administratívy, v podstate predsedu vlády. Abdulláh môže tento post zastávať sám, alebo naň môže navrhnúť svojho nominanta. Vyplýva to z kompromisnej dohody, ktorá by mala vyriešiť politickú krízu v Afganistane.

Taliban novú vládu odmietol a voľby, z ktorých vzišla, označil za podvod zinscenovaný Spojenými štátmi.

"Nástup Ghaního a novej symbolickej administratívy nemôžu Afganci v žiadnom prípade akceptovať," uvádza sa vo vyhlásení Talibanu.

Hnutie mieni naďalej pokračovať vo vedení džihádu, aby dosiahlo úplné oslobodenie krajiny od okupácie a "pripravil cestu k skutočnej islamskej vláde".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.