Slovenské stavebníctvo začne podľa firiem posilňovať až na budúci rok

Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 2. októbra (TASR) – Riaditelia stavebných spoločností na Slovensku na rozdiel od prvej polovice tohto roka neočakávajú rast objemu prác.

Rok 2014 podľa nich skončí na rovnakých číslach ako ten predošlý. Ich pesimizmus pramení z posunu začatia niektorých veľkých infraštruktúrnych stavieb, ale aj chýbajúcich privátnych investícií. V roku 2015 by mal sektor už mierne rásť. Vyplýva to z najnovšej štvrťročnej analýzy slovenského stavebníctva analytickej spoločnosti CEEC Research.

V prvom polroku boli firmy po piatich rokoch kontinuálnych prepadov mierne optimistické, hovorili o stabilizácii sektora a veľmi pomalom raste objemu prác. Teraz sú však ich odpovede opatrnejšie a predpokladajú, že rok 2014 viac práce neprinesie. Ich šéfovia predpovedajú stabilizáciu sektora, s nepatrným poklesom výkonu o 0,2 %.

"Prílev verejných zákaziek a začatie stavieb je pozvoľnejšie, ako firmy pôvodne očakávali. Rovnako chýba väčší objem privátnych investícií, ktoré by sektor mohli znovu naštartovať. Firmy tak očakávajú pre tento rok rovnaký objem výkonov ako v minulom roku, prvé mierne zlepšenie príde až v roku 2015," priblížil riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Oproti minulému štvrťroku klesla tiež zazmluvnenosť zákaziek. Zásobník práce sa v porovnaní s júnom znížil zo 7,7 na 5,3 mesiaca. Najlepšie sú podľa analýzy stále zabezpečené veľké stavebné spoločnosti na úrovni 9,3 mesiaca. Malé a stredné firmy majú zazmluvnené zákazky v priemere na 4,6 mesiaca. Z pohľadu zamerania sú na tom o niečo lepšie firmy z inžinierskeho staviteľstva, ktoré majú uzavreté zákazky v priemere na 5,9 mesiaca. Spoločnosti z pozemného staviteľstva majú zazmluvnenú prácu v priemere na 5,2 mesiaca.

Analýza naznačuje, že mierne zlepšenie by malo prísť až v roku 2015. Opäť však došlo k redukcii predchádzajúcich optimistických očakávaní z minulého prieskumu, a to viac ako o polovicu. Ešte v júni predpovedali oslovení zástupcovia firiem priemerný rast o 3,5 %, teraz je to už len 1,6 %.

Hlavným problémom limitujúcim stavebné spoločnosti v rozvoji sú podľa ich slov nízke realizačné ceny zákaziek. Ďalej uvádzajú byrokraciu zo strany štátu a nekvalitnú legislatívu. V tejto oblasti sa sťažujú najmä na zlú vymáhateľnosť práva a problémy s platobnou morálkou. Do tretice zmieňujú tvrdý konkurenčný boj o zákazky, ktorý vedie k tomu, že niektoré sú realizované za dumpingové ceny. To môže zároveň spôsobiť problémy subdodávateľom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.