Mesto Reno sa chce zviditeľniť ako rodisko džínsov

Portugalská futbalová hviezda Cristiano Ronaldo pózuje v rifľových nohaviciach z dielne Giorgia Armaniho. Foto: TASR/AP

Reno, Nevada 2. októbra (TASR) - Ako rodisko džínsov sa chce v rámci cestovného ruchu zviditeľniť mesto Reno v americkom štáte Nevada, ktoré na budúcu jeseň plánuje na oslavu džínsov usporiadať trojdňový festival. Oznámili to v stredu jeho organizátori.

Z rúk tamojšieho krajčíra Jacoba Davisa vyšli v roku 1871 prvé nohavice ušité z modrého denimu, predchodcovia moderných džínsov, píše tlačová agentúra AP.

O dva roky nato si Davis a spoločnosť Levi Strauss & Co. patentovali nohavice s nitmi a vreckami, ktoré si postupom času obľúbili baníci, drevári i kovboji dobývajúci Západ.

Festival nazvaný Blue Genes Jam sa uskutoční v dňoch 2.-4. októbra 2015 a bude oslavou vplyvu týchto svetoznámych nohavíc na populárnu kultúru. Jeho súčasťou budú koncerty, módne prehliadky a minifestival filmov, ktoré boli historickými míľnikmi v dejinách džínsov - ako bol kultový film s nevyrovnaným mladým mužom v podaní Jamesa Deana Rebel bez príčiny (1955).

Chýbať na akcii nebudú ani akademické prezentácie na tému vývoja džínsov.

Záujem o Davisovu úlohu pri zrode budúcich džínsov vzrástol v roku 2001, kedy sanfranciská spoločnosť Levi Strauss & Co. kúpila podľa svojho vyjadrenia najstaršie existujúce džínsy na svete. Nohavice, ktoré sa zrodili v 80. rokoch 19. storočia v baníckom meste v Nevade, sa na aukcii vydražili za 46.532 dolárov (asi 37.000 eur).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.