Cameron na neohlásenej návšteve vyjadril podporu novým lídrom

Britský premiér David Cameron a afganský premiér Ašraf Ghaní Foto: TASR/AP

Kábul 3. októbra (TASR) - Britský premiér David Cameron dnes prisľúbil podporu novému afganskému prezidentovi Ašrafovi Ghanímu a novej vláde národnej jednoty. Premiér uviedol počas neohlásenej návštevy v Kábule, že Británia je odhodlaná pomáhať Afgancom v budovaní bezpečnejšej a prosperujúcejšej budúcnosti.

Cameron je prvý svetový líder, ktorý sa stretol s novou hlavou štátu Ghaním, v poradí druhým zvoleným prezidentom Afganistanu. Obaja politici absolvovali stretnutie dnes dopoludnia a potom mali spoločnú tlačovú konferenciu.

"Británia zaplatila veľkú cenu za pomoc pri stabilizovaní tejto krajiny," uviedol Cameron a vzdal hold 453 britským vojakom a vojačkám, ktorí padli v službe v Afganistane. "Afganistan bez al-Káidy je naším národným záujmom - i záujmom Afganistanu... A teraz, o 13 rokov neskôr, sa Afganistan môže - a musí - sám postarať o svoju bezpečnosť," dodal Cameron.

Britský premiér pokračoval: "Ale my túto krajinu nenecháme samu. V Británii budete mať vždy silného partnera a priateľa."

Cameron pricestoval do Afganistanu deň po tom, čo navštívil britských pilotov na Cypre, ktorí sa zúčastňujú náletov proti organizácii Islamský štát (IS) v Iraku.

"Snahy poraziť terorizmus islamistických extrémistov prebiehajú všade na svete," vyhlásil Cameron v Kábule. "A keďže nás to ohrozuje aj doma, musíme naďalej hrať túto úlohu," dodal.

Premiér má v priebehu dneška navštíviť aj britských vojakov v Afganistane.

Ghaní zložil slávnostný prezidentský sľub v pondelok 29. septembra. Začal tým novú éru svojej krajiny, kde vznikla vláda národnej jednoty, ktorá bude musieť čeliť povstaniu nezlomného militantného hnutia Taliban.

Novým šéfom afganskej exekutívy, čo je funkcia podobná premiérovi, sa stal Abdulláh Abdulláh - Ghaního bývalý súper z prezidentských volieb. Vznik tohto nového úradu vyriešil mesiace trvajúci spor po prezidentských voľbách medzi oboma rivalmi, ktorí sa tak budú na moci podieľať.

Britský premiér David Cameron a afganský premiér Ašraf Ghaní Foto: TASR/AP

Deň po Ghaního inaugurácii jeho vláda podpísala bezpečnostnú dohodu s USA, ktorá umožní Spojeným štátom ponechať v Afganistane približne 9800 vojakov. Tí budú cvičiť afganské národné bezpečnostné sily a poskytovať im poradenstvo.

Samostatnú dohodu podpísal Afganistan aj s NATO a na základe nej zostane v krajine aj 4000-5000 ďalších zahraničných vojakov: väčšinou z Británie, Nemecka, Talianska a Turecka. Budú mať nebojovú úlohu po tom, čo sa 31. decembra tohto roka skončí bojová misia NATO.

Cameron zložil pochvalu Ghanímu a Abdulláhovi

Cameron pochválil oboch afganských politikov, Ghaního a Abdulláha, za spôsob riešenia svojho sporu. Ministerský predseda uviedol, že národné záujmy povýšili na "osobnú moc".

"Teším sa v nasledujúcich rokoch na spoluprácu s vami oboma," povedal Cameron.

Britský líder tiež varoval povstalcov: "Ak si chce Taliban zabezpečiť úlohu na budúcnosti Afganistanu, musí prijať podmienku, že sa musí vzdať násilia a zapojiť sa do politického procesu."

Aj vyše desať rokov po tom, čo americké sily po útokoch z 11. septembra 2001 pomohli zvrhnúť vládu Talibanu, je Afganistan stále vo vojne s touto islamistickou militantnou skupinou, ktoré pravidelne podniká útoky, prevažne zamerané proti bezpečnostných silám.

Cameron na záver prisľúbil Afgancom pomoc vo výške 178 miliónov libier (227,5 milióna eur) ročne, a to až do roku 2017. Financie pôjdu na podporu vzdelávania, zdravotníctva a ďalších verejných služieb v Afganistane.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.