Ocenili projekt pre mladé rodiny z marginalizovaných rómskych komunít

Rómska osada v Breznici, ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 4. októbra (TASR) - Cenu občianskej spoločnosti, ktorou Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV) oceňuje aktivity smerujúce k sociálnej a hospodárskej integrácii Rómov, získala v tomto roku aj občianska iniciatíva zo Slovenska. Je ňou projekt občianskeho združenia ETP Slovensko Budujeme nádej, ktorý sa snaží riešiť problémy s bývaním mladých rodín z marginalizovaných rómskych komunít.

"Program Budujeme nádej sa zameriava na najaktívnejších a najviac motivovaných Rómov z osád, ktorým sa potom poskytne pomoc pri výstavbe vlastných, legálne postavených domov," priblížila Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. "Program pomáha Rómom postaviť si domy vďaka vlastným úsporám a mikropôžičkám, ktoré musia do desiatich rokov splatiť," dodala.

Ako ďalej uviedla, o ocenenie EHSV sa v tomto roku uchádzalo 81 projektov, osem z nich sa dostalo na základe hodnotenia odborných poradcov EHSV do užšieho finále. Troch konečných víťazov vybrala porota zložená zo zástupcov vedenia EHSV na čele s jeho predsedom Henrim Malossom.

K ocenenej trojici patrí okrem slovenského združenia aj reverend archimandrita Athinagoras Loukataris z Grécka a IQ Roma servis z Českej republiky. Víťazi si prerozdelia finančnú odmenu 30.000 eur.

Oficiálne odovzdanie cien sa uskutoční na plenárnom zasadnutí EHSV, 16. októbra v Bruseli.

ETP Slovensko - Centrum pre udržateľný rozvoj pracuje s rómskymi komunitami na východnom Slovensku už viac ako 14 rokov. Prevádzkuje komunitné centrá, založené v spolupráci s miestnou samosprávou, a poskytuje sociálne služby pre znevýhodnené skupiny, najmä pre Rómov z osád.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.