Austrálske lietadlá podnikli v Iraku prvú bojovú misiu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Sydney 6. októbra (TASR) - Austrálske bojové lietadlá podnikli v Iraku svoju prvú bojovú misiu v rámci boja proti militantom z Islamského štátu (IS).

Na ciele však neútočili, informoval dnes náčelník austrálskeho generálneho štábu Mark Binskin.

"Dva stroje F/A-18F ukončili prvú ozbrojenú bojovú misiu v Iraku. Neminuli žiadnu muníciu. Bezpečne sa vrátili na základňu (v Spojených arabských emirátoch)," napísal Binskin na Twitteri.

Podľa agentúry TASS austrálske bojové lietadlá krúžili nad severom Iraku sedem hodín a údajne nespozorovali žiadny cieľ.

Austrália koncom septembra rozmiestnila na základni v Spojených arabských emirátoch 400 vojakov a osem lietadiel. Účasť v operáciách v Iraku proti IS schválila vláda 3. októbra. Do krajiny vyšle aj približne 200 príslušníkov špeciálnych jednotiek, ktorí budú cvičiť iracké sily.

Do bombardovania Islamského štátu už zapojené Belgicko a pripravené i Holandsko

Belgické bojové lietadlo F-16 sa v nedeľu po prvý raz zapojilo do bojových akcií proti džihádistom z Islamského štátu (IS) na severe Iraku. Uviedla to tlačová agentúra Belga.

Bojová misia belgického lietadla pozostávala v zhodení bomby, riadenej navigačným systémom GPS. Cieľom boli pozície džihádistov z IS, uviedlo belgické ministerstvo obrany. Ďalšie dve belgické stíhačky sa v nedeľu zúčastnili na prieskumných misiách.

Belgicko po súhlase parlamentu vyslalo na pomoc Spojenými štátmi vedenej medzinárodnej koalícii šesť bojových lietadiel typu F-16. Ich prioritným poslaním je zaisťovanie bezpečnosti vzdušného priestoru, zhromažďovanie informácií a neutralizácia taktických pozemných cieľov. Belgická intervenčná misia v Iraku má krycí názov Desert Falcon.

"Po pozitívnej identifikácii teroristického cieľa, ktorý napádal iracké bezpečnostné sily, velenie operácie Desert Falcon požiadalo o vojenský zásah," uviedlo belgické ministerstvo obrany pre médiá. Podľa vyhlásenia bol zásah úspešný a došlo k "neutralizácii cieľa".

Holandsko je tiež pripraavené

Pripravenosť na nasadenie do bojových operácií proti IS hlásia aj Holanďania. V nedeľu sa uskutočnil prvý prelet holandskej stíhačky F-16 ponad zónu konfliktu na severe Iraku. Holandské ministerstvo obrany oznámilo "plnú pripravenosť na nasadenie."

Šesť holandských lietadiel (dve sú v zálohe) má za cieľ zabezpečiť leteckú podporu pre pozemné jednotky irackých a kurdských bojovníkov. Na bojových akciách v Sýrii sa nezúčastnia. Do operácií by sa malo zapojiť 250 vojakov z Holandska, ďalších 130 sa sústredí na výcvik irackých vojenských síl.

V rámci medzinárodnej aliancie, ktorú vytvorila USA, proti Islamskému štátu z krajín EÚ už zasahuje Británia a Francúzsko. K aliancii sa v rámci útokov na ciele v Sýrii pripojilo päť arabských krajín - Bahrajn, Jordánsko, Katar, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.