Prodemokratické protesty v Hongkongu z väčšej časti utíchli

Demonštrácie v Hongkongu Foto: TASR/AP

Hongkong 6. októbra (TASR) - Týždeň trvajúce búrlivé študentmi vedené protesty za demokratické reformy v Hongkongu dnes z väčšej časti utíchli po tom, čo sa množstvo miestnych obyvateľov vrátilo do práce. Informovala o tom agentúra AP.

Niekoľko stoviek demonštrantov však zostalo na uliciach s odhodlaním vytrvať v nátlaku na vládu, až kým miestni predstavitelia nepreukážu úprimnosť pri reagovaní na ich požiadavky.

V Hongkongu sa však dnes už opätovne otvorili školy a štátni zamestnanci sa vrátili do práce, keď sa protestujúci stiahli z oblasti v okolí hlavného sídla vlády. Časti hlavného cestného ťahu vedúceho cez centrum obchodnej štvrte Hongkongu zostali uzatvorené.

Stúpenci demokratického hnutia požadujú zmeny volebnej reformy prijatej vládou v Pekingu. Podľa nej sa majú v roku 2017 v Hongkongu prvýkrát uskutočniť voľby šéfa administratívy, avšak voliči budú mať na výber iba z kandidátov preverených osobitným výborom čínskeho parlamentu.

Demonštranti preto od minulého piatka blokovali časť mesta a dali hongkonskému premiérovi Liang Čen-jingovi ultimátum, aby do štvrtkovej polnoci odstúpil. Ten to však odmietol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • B.N.

    .... aj bez "demokratickych" opatreni, ako čo bolo vo Fergusone Mo. USA ??

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.