Priznanie k dani z nehnuteľnosti sa má viac zjednotiť

Foto: Ilustračné foto: TASR

Bratislava 7. októbra (TASR) - Priznanie k dani z nehnuteľnosti sa má zjednodušiť a viac zjednotiť.

Vyplýva to z Opatrenia Ministerstva financií (MF) SR, ktorým sa ustanovuje vzor priznania k dani z nehnuteľnosti, k dani za psa, k dani za predajné automaty a nevýherné hracie prístroje.

Rezort financií návrh opatrenia predložil do medzirezortného pripomienkového konania.

"Od budúceho roka by mali byť tlačivá rovnaké tak pre fyzické, ako aj pre právnické osoby, čím sa výrazne zredukuje počet strán v priznaní. K tomuto priznaniu bude daňovník prikladať samostatne len prílohy prislúchajúce ku konkrétnemu predmetu dane, teda napríklad k dani zo stavieb, dani z pozemkov, dani za psa a iné," uviedol v správe pre médiá rezort financií.

Naďalej však zostáva v platnosti to, že si daňovník okrem svojich identifikačných údajov vyplní len základ dane bez toho, aby daň sám vypočítal. Výpočet dane bude už realizovať správca dane. "Pre každú z daní uvedených v spoločnom priznaní je vypracovaný osobitný vzor prílohy. Daňovník priloží k priznaniu len tú časť príloh, ktorá bude pre neho aktuálna," píše sa v dôvodovej správe.

Cieľom zmien je podľa MF SR zjednotenie doterajšieho vzoru daňového priznania do jedného tlačiva, čím sa má celé priznanie zjednodušiť a sprehľadniť. "Okrem zníženia administratívnej záťaže daňovníkov sa návrhom zároveň predpokladá zníženie finančných nákladov obcí na tlač priznaní," predpokladá ministerstvo.

Vzor priznania bude obsahovať už precizovaný predmet dane zo stavieb o stavby hromadných garáží umiestnené pod zemou a o chaty a stavby na individuálnu rekreáciu v nadväznosti na schválenú novelu zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Návrh opatrenia bol už predložený do pripomienkového konania tak, aby sa nový vzor priznania mohol prvýkrát použiť od 1. januára 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.