Na zmenu pohotovostných zásob je potrebných 1,13 milióna eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 29. októbra (TASR) - Na vykonanie zmien v oblasti tvorby pohotovostných zásob SR je nutné v nasledujúcich dvoch rokoch vyčleniť postupne finančné prostriedky vo výške 1,13 milióna eur. Uviedla to Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR v materiáli Návrh tvorby pohotovostných zásob na roky 2015 až 2016, ktorý dnes prerokovala a schválila na svojej schôdzi vláda SR.

Na splnenie cieľov tvorby pohotovostných rezerv je potrebné zabezpečiť mäsové konzervy, krehké plátky, sušené mlieko, pitnú vodu v 1,5-litrovom balení, otvárače konzerv, dojčenské fľaše, prenosné variče, teplákové nohavice a mikiny s kapucňou, ako aj zimné bundy s kapucňou, dámske hygienické vložky, detské plienky, kompresory pre nafukovacie matrace, sviečky, karimatky, elektrocentrály EC 3kVA, plničky vriec na piesok, prenosné chemické WC a veľkokapacitné stany s príslušenstvom a klimatizačnou jednotkou.

Pohotovostné zásoby sú jedným z druhov štátnych hmotných rezerv. Určené sú na okamžitú a bezodplatnú pomoc pri záchrane životov, zdravia a majetku obyvateľstva postihnutého krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou alebo 3. stupňom povodňovej aktivity, na zabezpečenie jeho základných životných potrieb, pre záchranné zložky integrovaného záchranného systému alebo na poskytnutie humanitárnej pomoci.

Použitie pohotovostných zásob pre obyvateľov SR postihnutých krízovou situáciou, mimoriadnou udalosťou, pre zabezpečenie ich základných životných potrieb sa predpokladá v situáciách, keď územná samospráva nie je schopná z rôznych príčin poskytnúť potrebnú pomoc z vlastných zdrojov, a to na obdobie najviac 48 hodín pre 5000 obyvateľov žijúcich na území Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.