S dotáciami pre krajanov v zahraničí sa podvádza, poukazuje OĽaNO

Na snímke líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 29. októbra (TASR) - S dotáciami pre krajanov v zahraničí sa robia podvody. Tvrdia to poslanci Národnej rady SR za OĽaNO. Podľa nich to dokazuje vládny audit z roku 2012, podľa ktorého šéf Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský nevyúčtoval pridelené dotácie vo výške viac ako 140.000 eur. Napriek tomu dostával ďalšie dotácie. Poukázali na to dnes poslanci Igor Hraško a Ján Mičovský.

Obyčajným sa nepáči, že u krajanov sa stratili peniaze a nikto s tým nič nerobí. Namietajú aj to, že Skalský namiesto vyúčtovania dotácií zaplatil asi tisíceurovú pokutu a tým bola vec podľa OĽaNO vybavená a dostal ďalšie dotácie. Poslanci za OĽaNO to pripisujú aj diere v zákone, ktorú minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) dosiaľ nevyriešil. A to napriek existujúcim zisteniam z auditu.

Poslanci OĽaNO sa preto rozhodli zákon upraviť sami. Na decembrovú parlamentnú schôdzu prídu s návrhom, podľa ktorého má platiť, že ak vedenie krajanskej organizácie nevie vydokladovať prijatú dotáciu, zaplatí pokutu vo výške danej dotácie. "Chceme zaviesť povinnosť zaplatiť pokutu vo výške 'zatlčených' peňazí. Nie je možné, aby sa niekomu oplatilo zaplatiť tisícovú pokutu a zatĺcť státisíce," povedal na tlačovej konferencii v parlamente Mičovský.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.