Japonská centrálna banka prekvapivo uvoľnila menovú politiku

Bank of Japan Foto: TASR/AP

Tokio 31. októbra (TASR) - Japonská centrálna banka (Bank of Japan, BoJ) chce za každú cenu skoncovať s defláciou. Preto nečakane uvoľnila svoju menovú politiku ešte viac. Informovala o tom agentúra DPA.

BoJ prekvapivo zvýšila objem programu nákupu cenných papierov. Oznámila, že ročne vzrastie jej menová báza o 80 biliónov JPY (583 miliárd eur). Doterajšie tempo nárastu menovej bázy predstavovalo 60 až 70 biliónov JPY ročne. Banka ako dôvod uviedla, že tempo rastu spotrebiteľských cien je pomalšie, než sa očakávalo.

BoJ tiež znížila prognózu rastu pre domácu ekonomiku v prebiehajúcom fiškálnom roku 2014/15 (do 31. marca 2015) z 1 % na 0,5 %.

Japonská burza dnes prudko posilnila a dostala sa na najvyššiu úroveň od roku 2007. Dôvodom bolo nečakané uvoľnenie menovej politiky zo strany BoJ. Informovala o tom agentúra DPA.

Kľúčový tokijský index Nikkei 225 si dnes pripísal 755,56 bodu alebo 4,82 % a uzavrel na 16.413,76 bodu, čo je najviac za 7 rokov. Širší index Topix vyskočil o 54,74 bodu alebo 4,28 % na 1333,64 bodu.

V pondelok bude japonská burza z dôvodu štátneho sviatku uzavretá.

Japonská ekonomika sa síce naďalej pomaly zotavuje. Banka tiež očakáva, že ekonomika bude rásť nad svoj potenciál. Avšak pokiaľ ide o spotrebiteľské ceny, dopyt utlmilo aprílové zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH). Ďalší negatívny vplyv na rast cien malo aktuálne zlacnenie ropy.

Ak bude táto situácia trvať dlhšie, podľa BoJ existuje riziko, že sa zdrží prekonanie deflačnej nálady v krajine. Banka preto v snahe zabrániť takémuto scenáru a podporiť doterajšie pokroky považuje za primerané ďalšie uvoľnenie menovej politiky.

BoJ si vlani ako inflačný cieľ stanovila, že v roku 2015 dosiahne tempo rastu spotrebiteľských cien v krajine 2 %. Banka naďalej trvá na tomto cieli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.