T. HERIBANOVÁ: K detskej literatúre ma doviedol Erich Kästner

Tamara Heribanová Foto: www.bux.sk

Bratislava 31. októbra (TASR) - Mladá slovenská autorka Tamara Heribanová zaznamenáva plodný rok. Iba týždeň po vydaní románu Malá doba ľadová jej vyšla knižka pre deti Misia Eva v Thajsku. Ide o pokračovanie príbehu Misia Eva, prísne tajné. Knihu ilustrovala Petra Hilbert.

"Pracovali sme na nej dva roky, v roku 2012 vyšla Misia Eva, prísne tajné a zaznamenala veľký úspech. Chodila som po celom Slovensku, po knižniciach a školách, deťom sa veľmi páčila, vždy prišla otázka, kedy príde pokračovanie. Z ich strany to nebolo uzatvorené, tak sme to opäť otvorili," povedala pre TASR Tamara Heribanová ku knižnej novinke určenej pre deti vo veku od sedem rokov.

Podľa nej sú detskí čitatelia fantastickými kritikmi. "Keď je nejaká kniha obyčajnou pózou a nudou, zatvoria ju a nahlas povedia, že sa im nepáči. Sú úprimné a to je najväčší dar," tvrdí spisovateľka. Pokračovanie príbehov hlavnej hrdinky Evy umiestnila do Thajska. Využila v ňom vlastné cestovateľské skúsenosti po obľúbenej krajine. "Mala som veľa zápiskov, vediem si denníky, vrátila som sa k nim a atmosféru krajiny a ten priestor som vedela vykreovať v texte," doplnila autorka s tým, že si písanie pre deti užívala.

Jazyk prispôsobila potrebám mladého čitateľa. "Je úplne iný, ako keď píšem prózu pre dospelých, je tam veľká nadsázka, štylizácia. Viem, kto je môj čitateľ a viem, ako reaguje a čo ho zaujíma. Veľa mi pomohlo, že som sa počas tých dvoch rokov stretávala s deťmi. Ich otázky ma posunuli do sveta, ktorému viac rozumiem, ako keď som písala jednotku," prezradila.

Tamara Heribanová je internou doktorandkou v Ústave svetovej literatúry SAV, kde sa venuje téme Erich Kästner. Priznáva, že práve tento nemecký prozaik ju doviedol k detskej literatúre. Jeho knihy určené deťom si načítala spätne, až vo veku 22 rokov a literatúre pre deti sa začala venovať už ako dospelá. "Myslím si, že aj dospelí potrebujú dobré detské knižky, druhá vec je, že na Slovensku nie je až tak veľa kníh pre deti, aj pôvodná televízna tvorba pre deti je veľmi oklieštená, malo by toho byť oveľa viacej," uzavrela.

Autorka poteší svojich detských čitateľov pokračovaním príbehu rodiny Šidlovcov. Jej Evka prísne tajnú misiu splnila. Nielenže vyhrala exotickú dovolenku, ale podarilo sa jej vrátiť lásku rozhádaným rodičom. Už zasa sú kompletná rodina a všetko nasvedčuje, že pobyt v ďalekej Ázii bude pre nich len o oddychu. Príbeh však pokračuje inak, pretože Evka má ešte jeden veľký sen. Ako sa rozprávanie plné napätia a humoru skončí, zistia malí čitatelia po prečítaní ďalšej tajnej misie v mene dobrodružstva a lásky.

Tamara Heribanová sa už počas štúdia v Rakúsku autorsky podieľala na knihe Jugendliche schreiben gegen das Vergessen. V roku 2010 debutovala prózou Predavačka bublín. O dva roky neskôr jej vyšla novela Bola to len láska a kniha pre deti Misia Eva, prísne tajné, ktorá získala 3. miesto v čitateľskej ankete Kniha roka a cenu v Najkrajšie knihy Slovenska 2012 v kategórii literatúra pre deti a mládež. Jej poviedky boli preložené a publikované v antológiách a časopisecky v Rakúsku, Holandsku, Srbsku, Česku a na Taiwane. Je členkou Slovenského centra PEN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.