Rezort pôdohospodárstva chce vytvoriť lepšie podmienky pre malé farmy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 1. novembra (TASR) - Ako vyplýva z koncepcie podpory malých, mladých a rodinných farmárov Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR chce vytvoriť priaznivejšie podmienky na podnikanie v poľnohospodárstve. Prerokovať a schváliť by ju mala na svojej stredajšej (5.11.) schôdzi vláda SR.

"Hlavným cieľom tejto koncepcie je predovšetkým podporiť diverzitu štruktúry poľnohospodárskych podnikov, zvýšiť životaschopnosť malých, mladých a rodinných fariem a zvýšiť a podporiť ich integráciu do potravinovej vertikály," spresnil agrorezort.

Koncepcia chce súčasne riešiť generačnú výmenu v poľnohospodárstve a podporiť zamestnanosť na slovenskom vidieku, kde je poľnohospodárstvo jedným z rozhodujúcich odvetví tvorby pracovných príležitostí.

Myšlienkovým základom koncepcie je vytvoriť na slovenskom trhu špecifickú skupinu poľnohospodárskych subjektov, integrovanú do potravinovej vertikály, ktoré uspokojujú dopyt po špecifických tovaroch a službách a plne využívajúcich pozitíva kolektívnych investícií do prvovýroby a spracovania svojich prvovýrobných produktov.

"Týmto spôsobom dôjde k naplneniu jedného z hlavných cieľov Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2014 až 2020, ktorým je podpora pridávania hodnoty do poľnohospodárskych produktov a služieb," zdôraznil v materiáli agrorezort.

Podnikanie malých, mladých a rodinných farmárov má podľa MPRV na Slovensku tradíciu najmä spred obdobia kolektivizácie, pričom obnovená bola len sčasti po roku 1989.

Význam malých, mladých a rodinných farmárov z pohľadu národného hospodárstva, ako aj udržateľnosti poľnohospodárskej výroby spočíva predovšetkým vo vyššom podiele vlastnej pôdy a práce a tým lepšiemu odolávaniu ekonomickým výkyvom, väčšej pružnosti využitia vlastných zdrojov základných výrobných faktorov, vyššiemu príspevku ku konceptu multifunkčného charakteru poľnohospodárstva a v internalizácii dosahov podnikania do vlastnej pôdy a života na dedine.

Pri dizajnovaní nástrojov podpory malých, mladých a rodinných farmárov bolo potrebné, vzhľadom na potrebu konsolidácie verejných financií, dodržať zásadu rozpočtovej neutrálnosti. "Táto zásada bola dodržaná pri všetkých typoch nástrojov a do maximálnej miery tak, aby nedošlo k znefunkčneniu tohto mechanizmu," dodalo MPRV.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.