Eurofondy na roky 2014 až 2020 majú oddnes nový právny rámec

Foto: TASR/AP

Bratislava 1. novembra (TASR) – Čerpanie eurofondov na Slovensku má oddnes nový legislatívny rámec. Účinnosť totiž nadobúda zákon o príspevku poskytovanom z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Nová právna norma nastavuje a upravuje riadiace, implementačné a kontrolné mechanizmy zavádzania fondov v programovom období 2014 až 2020.

Zákon určuje postavenie a právomoci jednotlivých orgánov v procese využívania príspevkov z eurofondov, základné princípy riadenia a kontroly a procesné ustanovenia pri rozhodovaní o žiadosti.

Hlavným gestorom eurofondov je Úrad vlády (ÚV) SR ako centrálny koordinačný orgán, spolugestormi sú Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR za oblasť poľnohospodárskych fondov a Ministerstvo financií (MF) SR za oblasť finančného riadenia a vládneho auditu.

Súčasne so zákonom nadobúdajú účinnosť novely súvisiacich právnych predpisov. Zákon o finančnej kontrole a vnútornom audite upravuje ustanovenia týkajúce sa kontroly poskytovaných finančných prostriedkov z eurofondov na roky 2014 až 2020. Zákon o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva obsahuje úpravu poskytovania pomoci a podpory z fondov EÚ relevantnú na programové obdobie 2007 až 2013. Zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy sa novelizuje z dôvodu zmeny finančných tokov a efektívnejšieho čerpania prostriedkov EÚ v novom programovom období.

Niektoré ustanovenia súvisiace s vyrovnaním finančných vzťahov a správou pohľadávok začnú platiť od 1. januára 2015.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.