Kino Lumiére uvádza dokument o tragédii Berlínskeho múru

Na snímke pohľad do kina Lumiére. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. novembra (TASR) - Bratislavské Kino Lumiére dnes uvádza špeciálnu paneurópsku projekciu koprodukčného dokumentárneho filmu 1989. Snímka venovaná 25. výročiu pádu Berlínskeho múru slávnostne otvorí Medzinárodný festival dokumentárnych filmov CPH:DOX v Kodani.

"Premietať sa bude naraz v rovnakom čase vo viac ako 20 európskych mestách vo svetovej premiére," TASR informovala Simona Nôtová zo Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Dokument ponúka pohľad do zákulisia riskantnej politickej hry, ktorá viedla k pádu železnej opony a neskôr aj k pádu Berlínskeho múru. Poukazuje tiež na tragické ľudské osudy, ktoré so sebou prinášajú politické rozhodnutia.

Film 1989 sa odohráva v čase, keď sa novým maďarským premiérom stal mladý technokrat Miklós Németh. V záujme zachrániť hrozivú ekonomickú situáciu krajiny sa rozhodol zo štátneho rozpočtu odstrániť drahý systém hraničnej kontroly, no jeho rozhodnutie sa stretlo s tvrdým odporom komunistov. Tragicky na to doplatil mladý pár z východného Nemecka, ktorý sa na základe nejasne šírených informácií o otvorení hraníc pokúsil cez Maďarsko dostať do Rakúska. Táto udalosť urýchlila Némethove rozhodnutie hranice otvoriť a krátko nato padol Berlínsky múr.

Paneurópska projekcia filmu dánsko-maďarskej režisérskej dvojice Anders Östergaard (Tintin a ja, 2003, Burma VJ, 2008) a Erzsébet Rácz je historicky prvou svojho druhu na pôde dánskeho festivalu CPH:DOX. Súčasťou priameho prenosu bude úvod pred projekciou, po filme sa uskutoční interaktívna diskusia s tvorcami a viacerými politickými osobnosťami. Diváci z európskych miest, v ktorých sa film bude premietať, sa budú môcť do diskusie zapojiť prostredníctvom sms a sociálnej siete Twitter.

Účasť Slovenska v tomto medzinárodnom projekte zabezpečuje SFÚ v spolupráci s MFDF Jeden svet 2014, ktorého nosnou témou je 25. výročie Novembra'89. Projekcia sa uskutoční v čase od 19.50 do 22.30, film sa bude premietať v origináli s anglickými titulkami. Vstupné na podujatie sú dve eurá.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.