Obdobie neslobody pripomenie Festival slobody pod záštitou A. Kisku

Od ranných hodín začali 11. decembra 1989 vojaci útvaru veliteľstva pohraničnej stráže Bratislava odstraňovať ženijno-technické zátarasy v hraničnom pásme pri Devíne Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 6. novembra (TASR) - Pripomenúť a analyzovať obdobie neslobody na Slovensku je cieľom multižánrového medzinárodného Festivalu slobody 2014, ktorý organizuje Ústav pamäti národa (ÚPN). Záštitu nad festivalom prevzal prezident SR Andrej Kiska a nad filmovou prehliadkou minister kultúry Marek Maďarič.

ÚPN pripravil IV. ročník festivalu pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu a 25. výročia 17. novembra 1989, ktorý viedol k pádu totalitného komunistického režimu. Festival sa uskutoční v dňoch 12. až 16. novembra. "Chceme najmä v mladej generácii vybudovať historické povedomie o období neslobody. ÚPN robí všetko pre to, aby sa pravda o zločinoch komunizmu dostala do povedomia mladej generácie čo najviac," vysvetlil na dnešnej tlačovej konferencii šéf ÚPN Ondrej Krajňák.

Podujatie prinesie množstvo filmov, výstavy, diskusie, divadelné predstavenia či oceňovanie osobností, ktoré sa podieľali na boji proti totalite. Konanie festivalu je jednou z foriem a nástrojov na budovanie živej pamäti národa, čo je jednou z hlavných úloh ÚPN popri jeho poslaní dokumentovať obdobie neslobody a zločiny fašizmu a komunizmu.

Počas filmovej prehliadky bude v dňoch 12. až 14. novembra v Dome kultúry Dúbravka v Bratislave premietnutých päť hraných a desať dokumentárnych filmov s tematikou obdobia neslobody na Slovensku i v zahraničí. Po skončení projekcií v dopoludňajších hodinách, ktoré sú určené najmä pre stredné školy, sa uskutočnia diskusie s historikmi a účastníkmi protikomunistického odboja.

Na festivale budú uvedené aj dve výnimočné divadelné hry - 14. novembra predstaví súbor OLDstars z Prahy dokudrámu "Přelíčení", ktorá je rekonštrukciou súdneho procesu s vedúcimi tábora Auschwitz-Birkenau, a 15. novembra to bude predstavenie divadla Skrat "Vnútro vnútra", v ktorom sa autori zaoberajú mechanizmami fungovania ŠtB.

Pri príležitosti 25. výročia študentského pochodu zo 16. novembra 1989 sa stretnú zástupcovia ÚPN, Univerzity Komenského a študentov 14. novembra 2014 pri pamätnej tabuli na budove Univerzity Komenského na Šafárikovom námestí.

Na programe je aj oceňovanie účastníkov protikomunistického odboja a udeľovanie Cien ÚPN. To sa uskutoční 16. novembra v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave a nad oceňovaním osobností prevzal záštitu primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčnik.

Diskusný večer "Naša cesta ku slobode" sa bude konať 16. novembra v priestoroch KC Dunaj na Námestí SNP. Bude to diskusia s osobnosťami, ktoré prispeli k pádu komunizmu vo svojej krajine (Česko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Slovensko).

Festival slobody sa tento rok rozšíri aj do regiónov. Koncom novembra sa bude konať v mestách Nitra, Ružomberok a Košice. Vstup na všetky predstavenia je voľný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.