Cez územie Turecka členovia Strany kurdských pracujúcich neprejdú

Irackí Kurdi vstúpili do Kobané Foto: TASR/AP

Ankara/Bratislava 6. novembra (TASR) – Turecko umožnilo približne 150 príslušníkom irackých kurdských oddielov péšmarga s ťažkými zbraňami prechod cez svoje územie do sýrskeho mesta Kobané, obliehaného militantmi z Islamského štátu (IS).

Turecká veľvyslankyňa na Slovensku Gülhan Ulutekinová však upozorňuje, že toto sa netýka členov Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Ankara považuje za teroristickú skupinu.

"Rada by som upozornila na rozdiel medzi jednotkami péšmarga, ktoré sú súčasťou irackých ozbrojených síl, a PKK, ktorá je teroristickou organizáciou. Neexistuje možnosť, že by PKK dostala povolenie vstúpiť na turecké územie, a to so žiadnym úmyslom, prechod do Sýrie nevynímajúc," povedala Ulutekinová pre TASR.

Možnosť priameho vojenského zapojenia sa v Sýrii Turecko zatiaľ nezamýšľa. "Vojenské riešenie v zmysle vyslania tureckých pozemných síl alebo poskytovania základní nie je v tomto momente témou diskusie," dodala diplomatka.

Turecko poskytuje Sýrii humanitárnu pomoc vo vojnou zasiahnutých oblastiach, ale aj prijímaním sýrskych utečencov, ktorým hranice otvorili pred tromi rokmi, hneď po vypuknutí krízy v Sýrii.

"Počet Sýrčanov, ktorí našli útočisko v Turecku, dosiahol 1,5 milióna; z toho 222.000 je ubytovaných v 22 utečeneckých táboroch, ktoré poskytujú aj vzdelávanie pre deti a zdravotnú starostlivosť," upozornila Ulutekinová.

Ďalším dôležitým bodom pre Turecko je vytvorenie bezpečnostnej zóny, ktorá by v prípade vojenskej intervencie bola podľa slov tureckej veľvyslankyne potrebná pre ubytovanie civilistov.

Počas tohto konfliktu prišlo o život množstvo ľudí, Gülhan Ulutekinová informovala TASR o počte tureckých obetí: "Doteraz prišlo o život 74 tureckých občanov a 337 bolo zranených. Zamestnanci tureckého generálneho konzulátu v irackom Mósule boli donedávna rukojemníkmi IS."

Boje medzi Kurdmi a militantmi z IS v sýrskom Kobané blízko tureckých hraníc prebiehajú od polovice septembra, pričom sa do konfliktu zapojila aj koalícia štátov pod vedením Spojených štátov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.