Grófkam Zamoyski obnovili miesto posledného odpočinku vo V.Ružbachoch

Grófka Carolína Zamoyski, matka grófiek, ktoré sú pochované vo Vyšných Ružbachoch. Foto: Wikipédia

Vyšné Ružbachy 17. novembra (TASR) - Teresa Zamoyski Jezierski a Róza Zamoyski Brzozowski, dcéry majiteľov hradu Stará Ľubovňa Andrzeja a Carolíny Zamoyski, našli posledné miesto svojho odpočinku na miestnom cintoríne v obci Vyšné Ružbachy v staroľubovnianskom okrese. „Nadácia zo Zakopaného spolu s Adamom Kitkowskim, Zbigniewom Proszowskim a starostom obce Vyšné Ružbachy Jánom Dudjakom realizovali rekonštrukciu hrobky, miesta posledného odpočinku týchto významných poľských aristokratiek,“ informoval Radoslav Babjarčík zo Zamojski inštitút.

Obe grófky prišli späť do regiónu severného Spiša po smrti svojich manželov. Zaujímavosťou podľa Babjarčíka je, že Teresa a Roza žili veľmi skromným životom. Komunistický režim v Československu nebol k týmto sestrám vôbec prívetivý a za zvláštnych okolností konfiškoval všetok majetok ich brata Jána Kanty Zamoyski.

„Chudobné sestry tak našli príbytok u obyvateľov obce Vyšné Ružbachy a na oplátku miestnych učili variť, piecť a tiež duchovnej, školskej a spoločenskej výchove,“ zdôraznil Babjarčík. Práve v tejto obci našli aj miesto svojho posledného odpočinku. Teresa zomrela 28. decembra 1953 a jej sestra Roza ju nasledovala o štyri roky neskôr, 11. júna. 1957.

TV reportáž o aristokratickej svadbe vo Vyšných Ružbachoch:

„Celá rekonštrukcia sa pripravovala pár rokov, nakoľko sa zbierali a hľadali finančné investície na samotné práce,“ dodal Babjarčík.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.