PRIESKUM: Najviac ľudí dôveruje, aj nedôveruje premiérovi R.Ficovi

Predseda vlády SR Robert Fico Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. novembra (TASR) - Slovenský premiér Robert Fico je považovaný za najserióznejšieho politika, no zároveň však aj za politika, ktorý najviac spôsobuje vážne problémy a kazí úroveň politiky na Slovensku. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý medzi 1. a 7. novembrom uskutočnila agentúra MVK. Na názory sa pýtala 1125 respondentov.

Ktorých politikov považujete za serióznych, takých, ktorým možno veriť - znela otázka, ktorá sa agentúra pýtala respondentov. Každý mohol uviesť spontánne a bez ponúkaných možností tri mená. Z nich 32,2 percenta označilo Fica. Ako druhý najserióznejší skončil prezident Andrej Kiska s 28,6 percentami a tretí Róbert Kaliňák s presne 18 percentami.

Na rebríčku sa ďalej umiestnili Béla Bugár a Igor Matovič (10 percent), Radoslav Procházka (9,4 percenta), Miroslav Lajčák (8,2 percenta), Daniel Lipšic (7 percent), Iveta Radičová (6,7 percenta), Pavol Paška (5 percent), Pavol Hrušovský (4,9 percenta), Ján Figeľ (4,7 percenta), Richard Sulík (4,1 percenta), Ján Počiatek (2,9 percenta), Peter Pelegrini (2,8 percenta), Peter Kažimír (2,4 percenta), Ján Richter (1,8 percenta), Marek Maďarič (1,6 percenta) a Andrej Danko a Lucia Žitňanská získali po 1,5 percenta hlasov.

Respondentom položili aj otázku na dôveru k politikom: "Ktorých politikov považujete za serióznych, takých, ktorým možno veriť?"

Každý respondent mohol (spontánne, bez ponúkaných možností) uviesť tri mená. Na základe odpovedí MVK zostavila nasledujúci rebríček politikov, ktorých označilo ako dôveryhodných najviac účastníkov výskumu.

Graf dôveryhodnosti politikov

Agentúra sa respondentov zároveň pýtala aj opačnú otázku, teda ktorí politici spôsobujú vážne problémy a najviac kazia úroveň politiky u nás. Aj tento rebríček vyhral premiér Fico, ktorý získal 28,6 percenta hlasov opýtaných. Druhý skončil Pavol Paška s 18,9 percentami a tretí Richard Sulík s 16,7 percentami hlasov.

Ďalej sa v rebríčku umiestnili Igor Matovič (16,1 percenta), Mikuláš Dzurinda (11,4 percenta), Zuzana Zvolenská (9,7 percenta), Róbert Kaliňák (9,1 percenta), Ján Slota (7,8 percenta), Béla Bugár (7,1 percenta), Ján Figeľ (6,9 percenta), Radoslav Procházka (6,3 percenta), Pavol Frešo (5,9 percenta), Ivan Mikloš (5,6 percenta), Daniel Lipšic spolu s Ľudovítom Kaníkom aj Renátou Zmajkovičovou získali po 5,1 percenta hlasov, Pavol Hrušovský (4,5 percenta), Pál Csáky (4,2 percenta), Ján Richter (3,9 percenta) a Ján Počiatek (3,1 percenta).

"Ktorí politici spôsobujú vážne problémy a najviac kazia úroveň politiky u nás?"

Graf neobľúbenosti politikov

V čase zberu dát pre tento prieskum už bola medializovaná podstatná časť kauzy CT pre nemocnicu v Piešťanoch. Prejavilo sa to nielen nárastom skóre nedôvery pre politikov, ktorí sa v kauze spomínajú, ale aj nezvyčajným počtom členov a nominantov strany Smer-SD, ktorých súčasní voliči sociálnych demokratov zaradili medzi „čierne ovce“. Ako by vyzerali rebríčky dôveryhodných a nedôveryhodných politikov v prípade, že by hodnotili len súčasní voliči Smeru:

Ktorých politikov považujete za serióznych, takých, ktorým možno veriť?

Ktorí politici spôsobujú vážne problémy a najviac kazia úroveň politiky u nás?

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.