PENTA: Jej právnici zistili, kto údajne stojí za Penta Enterprises Ltd

Na snímke partner investičnej skupiny Penta Jaroslav Haščák Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. novembra (TASR) - Investičná skupina Penta nemá so spoločnosťou Penta Enterprises Ltd so sídlom na Belize žiadne majetkové ani iné prepojenie. Dokazujú to podľa nej nové fakty, o ktorých dnes informovala v stanovisku pre médiá.

"Právni zástupcovia investičnej skupiny Penta zistili, že za spoločnosťou Penta Enterprises Ltd stojí košický "podnikateľ" Jozef Homolya, žijúci v Seattle v USA, neskôr v Košiciach," priblížila spoločnosť.

Reagovali na Lipšica

Reagovala tak na obvinenia nezaradeného poslanca Daniela Lipšica z 10. novembra, ktorý v súvislosti s kauzou nákupu predraženého CT v piešťanskej nemocnici označil belizskú firmu Penta Enterprises Ltd, ktorá sídli na rovnakej adrese ako dodávateľ prístroja Medical Group, ako prepojenú na skupinu Penta.

Podľa verejne dostupných informácií Penta Enterprises Ltd "vstúpila" do slovenského obchodného registra koncom februára a začiatkom marca 2012, kedy sa stala 80-%, resp. 100-% spoločníkom troch spoločností so sídlom v Košiciach CARTER s.r.o., ROKOKO HOLDING s.r.o. a ITRAX s.r.o. "Všetky sú spojené s osobou Jozef Homolya. Táto osoba nie je žiadnym spôsobom spojená so spoločnosťou Penta Investments," konštatuje firma vo svojom stanovisku.

Penta: Nevyužívame Belize

Penta tvrdí, že pre svoje podnikateľské aktivity Belize nevyužíva a nemá tam žiadne spoločnosti. Zároveň upozorňuje, že adresa 1 Mapp Street v Belize City, kde je registrovaná Penta Enterprises Ltd aj Medical Group, je najfrekventovanejšou belizskou adresou v slovenskom obchodnom registri.

"Z údajov zapísaných v slovenskom obchodnom registri je tak zrejmé, že adresu 1 Mapp Street v Belize využívajú na Slovensku viaceré osoby s rozmanitými záujmami a rovnaká adresa tak nemôže automaticky znamenať, že tieto firmy sú vlastnícky prepojené, resp. vykonávajú spoločné podnikateľské aktivity," tvrdí Penta.

Skupina tiež informovala, že 14. novembra došlo na rovnakej adrese k založeniu spoločností Lipsic Enterprises Ltd a Nova Enterprises Ltd. "Založenie týchto dvoch spoločností preukazuje, že v jurisdikcii Belize je možné v priebehu niekoľkých dní založiť firmy s takým názvom a sídlom, ktoré sa Danielovi Lipšicovi a strane Nova budú slovenskej verejnosti len veľmi ťažko vysvetľovať," dodala Penta.

Lipšic hovoril o rovnakej chalúpke

Lipšic 10. novembra vyhlásil, že dve slovenské spoločnosti - Medical Group SK a Penta Enterprises Ltd - sídlia v Belize "v rovnakej chalúpke". "Schránková firma, cez ktorú je vlastnená Medical Group v Belize, sídli v Belize City v malej chalúpke. Tam teda sídli firma Medical Group SK. V rovnakej chalúpke má sídlo ešte aj Penta Enterprises Ltd. Kruh sa uzavrel," uviedol nezaradený poslanec. V súvislosti so zdravotníckou kauzou opätovne zacitoval z údajného spisu Gorila, v ktorom sa hovorí, že "pre Pentu je zdravotníctvo kľúčová vec a chce v ňom podnikať s primeranou maržou. Fico hovorí, že Haščák môže s Paškom dlhodobo počítať". Penta vtedy reagovala, že za tieto vyhlásenia podáva na Lipšica trestné oznámenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.