Meno nástupcu P. Pašku nemusí byť známe dnes, stále sa vyberá

avol Paška s manželkou vo volebnom štábe počas čakania na výsledky vo Voľbách do orgánov samosprávy obcí 2014. Pavol Paška oznámil, že odstupuje z funkcie predsedu NR SR. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 20. novembra (TASR) – Meno nástupcu Pavla Pašku na poste predsedu slovenského parlamentu zrejme vládna strana Smer-SD nezverejní dnes. Pred zasadnutím kabinetu to uviedol minister životného prostredia a košický krajský šéf strany Peter Žiga.

„Asi až v pondelok, si myslím, keď o tom rozhodne príslušný orgán strany, a to je predsedníctvo,“ uviedol Žiga novinárom pri príchode na rokovanie vlády.

Premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico v utorok (18. 11.) avizoval, že dnes bude známe meno nového šéfa parlamentu, aj kandidát na podpredsednícky post, ktorý opustila Renáta Zmajkovičová. Mená má v pondelok (24. 11.) definitívne odsúhlasiť Predsedníctvo Smeru-SD.

Minister financií a podpredseda strany Peter Kažimír potvrdil, že o nástupcovi Paškovi sa ešte nerozhodlo. „Nerozriešilo sa to ešte. Stretneme sa. Teším sa na ďalší obed na túto tému,“ vysvetlil, že o tejto otázke budú rokovať.

Minister obrany a bratislavský krajský šéf strany Martin Glváč rovnako pripustil, že mená nemusia byť známe dnes. Vysvetlil, že je potrebné, aby sa zišlo užšie vedenie strany. To sa podľa neho môže zísť dnes, ale aj v nasledujúcich dňoch. „Určite najneskorší termín je termín predsedníctva, ktoré je zvolané na pondelok,“ ozrejmil pred zasadnutím vlády.

Premiér Fico v utorok zároveň uviedol, že pri výbere nástupcu za Pašku budú „zrejme loviť vo vládnych vodách“, teda v radoch ministrov. Členovia kabinetu dnes nepotvrdili ani nevylúčili medializovanú informáciu, že minister kultúry Marek Maďarič nechce prijať post predsedu NR SR.

„Nebudem to komentovať, pokiaľ nepadne konečné rozhodnutie,“ reagoval na túto informáciu minister školstva Peter Pellegrini. „Myslím si, že skôr sa len vyberá najlepšia alternatíva z tých navrhnutých mien,“ ozrejmil, prečo ešte nie je známe meno Paškovho nástupcu.

Odchod oznámil počas povolebnej noci

Pavol Paška oznámil odchod z funkcie predsedu NR SR aj z parlamentu po protestoch, na ktorých ho ľudia o to žiadali. Demonštrácie organizoval poslanec NR SR Alojz Hlina (nezaradený). Opozícia žiada Paškovu hlavu za to, že ho vidí za údajným tunelovaním slovenského zdravotníctva, aj za podozrivým nákupom CT prístroja v piešťanskej nemocnici. Šéf parlamentu opozičné obvinenia odmieta, reagoval na ne trestnými oznámeniami. Pre odchod z funkcie aj z parlamentu sa Paška rozhodol preto, že chce chrániť svoju rodinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.