V Hongkongu vypukli potýčky, keď úrady odstraňovali protestný tábor

Prodemokratickí demonštranti protestujú v stanoch počas protestného zhromaždenia pri vládnom sídle v štvrti Admiralty v Hongkongu 11. novembra 2014. Foto: TASR/AP

Hongkong 25. novembra (TASR) - Potýčky vypukli dnes v Hongkongu, keď úrady odstraňovali časť prodemokratického protestného tábora v rušnej štvrti Mongkok po tom, čo súd nariadil znovuotvorenie tamojšej ulice. Polícia zároveň odviezla niekoľko demonštrantov v policajných vozidlách, informovala agentúra Reuters.

Odvážna, vytrvalá mestská časť Mongkok obývaná robotníckou triedou, nachádzajúca sa ďalej od hlavnej lokality protestov vo štvrti Admiralty, bola počas dvojmesačných prodemokratických demonštrácií v Hongkongu dejiskom niekoľkých najnásilnejších zrážok.

Stovky policajtov stáli dnes v pohotovosti, keď úrady plnili súdne nariadenie o znovuotvorení ulice Argyle, aby umožnili fungovanie dopravy. Protestujúci kládli iba malý odpor, ale popoludní už došlo k potýčkam s vyzbrojenou políciou, a tá niekoľkých demonštrantov násilne odviedla.

Zamestnanci v bielych prilbách a vestách odstraňovali drevené zátarasy z cesty - predtým však už demonštranti rozobrali svoje stany a zbalili si veci. Súdny príkaz bol vydaný na žiadosť autobusovej spoločnosti, ktorá tvrdila, že blokáda ulice poškodzuje jej podnikanie.

Niektorí demonštranti skandovali heslá a držali v rukách žlté transparenty požadujúce, aby Peking umožnil v svetovej finančnej metropole úplnú demokraciu. Hongkong je totiž od roku 1997 v správe Číny, keď sa stal jej osobitnou administratívnou oblasťou.

"Aj keď toto miesto vypracú, naša vôľa bojovať za nefalšované všeobecné volebné právo sa nezmení... Iba to inšpiruje ľudí, aby porozmýšľali nad inými spôsobmi fungovania tohto hnutia," vyhlásil 27-ročný demonštrant v žiarivo žltej bezpečnostnej prilbe a plynovej maske, opisuje

Hongkonský líder Liang Čen-jing, ktorý označil protesty za ilegálne, vyzval aktivistov, aby išli domov.

Protestujúci požadujú slobodné voľby budúceho lídra Hongkongu, ktorého si v roku 2017 budú obyvatelia prvýkrát voliť priamo. Kandidátov na tento úrad chce totiž vopred preveriť a schváliť propekinský výbor.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.