Ďalšia facka pre Ukrajinu: Rusko im zastavilo dodávky uhlia

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Kyjev 25. novembra (TASR) - Rusko zastavilo dodávky uhlia na Ukrajinu. V pondelok to vyhlásil ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan. Informovala o tom agentúra Reuters.

To je ďalší ťažký úder pre ukrajinských dodávateľov energie, ktorí sa musia vyrovnávať s nedostatkom paliva pre elektrárne. Hlavným dôvodom je predovšetkým konflikt so separatistami na východe krajiny.

Prodan 12. novembra vyhlásil, že Ukrajina bude počas zimy závislá od ruského uhlia. Vojna na východe krajiny totiž prerušila dodávky pre tepelné elektrárne, ktoré vyrábajú asi 40 % domácej produkcie elektriny.

"Podľa informácií, ktoré sme dostali od spoločností DTEK a Tsentrenergo, boli dodávky uhlia z Ruska zastavené," citoval Prodana hovorca ukrajinského ministerstva energetiky.

Najväčšia ukrajinská súkromná energetická spoločnosť DTEK uviedla, že prerušenie dodávok uhlia bolo nečakané. "Nedostali sme žiadne upozornenie týkajúce sa meškania dodávok. Teraz sa snažíme zistiť, aké sú dôvody a okolnosti aktuálnej situácie," dodala DTEK.

DTEK podľa vlastných slov od augusta doviezla z Ruska celkovo 1,3 milióna ton uhlia. Ukrajina na pokrytie domácej spotreby elektriny dováža z Ruska asi 1 milión ton uhlia mesačne. Kyjev v snahe zvýšiť zásoby uhlia podpísal dohodu s Juhoafrickou republikou. Dodávky sa však začiatkom novembra prerušili. Juhoafrický dodávateľ uviedol ako dôvod obavy z politickej nestability.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.